Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Uganda

Uganda jest państwem leżącym we wschodniej Afryce, nad Jeziorem Wiktorii. Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność Ugandy zajmuje się przede wszystkim rolnictwem i hodowlą. Kraj jest słabo rozwinięty. Uganda jest jednym z najwyżej położonych państw Afryki – ponad 80% jej powierzchni obejmuje północno-zachodnia część Wyżyny Wschodnioafrykańskiej.

Kraj nie ma dostępu do morza (wschodnie granice Ugandy są oddalone o około 1000 km od Oceanu Indyjskiego), jednak na jego terytorium znajduje się wiele dużych zbiorników wodnych. Są to m.in. Jezioro Wiktorii, Jezioro Alberta i Jezioro Edwarda. W Ugandzie znajduje się ponad 30 obszarów chronionych, zajmujących łącznie około 8% powierzchni kraju. Są to między innymi parki narodowe Ruwenzori, Kabalega, Elgon, Kibale, Kidepo, Nimule i Bwindi.

Uganda znajduje się w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, z wyraźną porą suchą. Średnie temperatury w południowej części kraju to około 20 – 22 °C, a na północy 24 – 26 °C. Podczas pory suchej temperatury dochodzą do 29 °C.

W 1894 roku powstał protektorat Ugandy, w skład którego weszło 5 królestw: Ankole, Buganda, Bunyoro, Busoga i Toro. W roku 1962 Uganda uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. Kilkanaście lat później doszło do konfliktu z Tanzanią. Uganda przegrała wojnę, czego konsekwencją było obalenie reżimu Idi Amina. Od 1987 roku w Ugandzie trwa rebelia, która prowadzona jest przez sfanatyzowaną Armię Bożego Oporu (LRA).

W Nyabyeya koło Masindi w Ugandzie, w latach czterdziestych XX wieku istniało brytyjskie osiedle dla części z 20 tysięcy Polaków (w dużej mierze dzieci), którzy przebywali w Afryce, po zesłaniu na Syberię i opuszczeniu terytorium ZSRR. Do dziś istnieje tam zbudowany przez Polaków kościół z 1943 roku oraz polski cmentarz.

Uganda - więcej informacji

Praktyczne informacje o Ugandzie

Uganda w pigułce

Uganda flaga Oficjalna nazwa: Republika Ugandy (Republic of Uganda, Jamhuri ya Uganda)

Waluta:
szyling ugandyjski (UGX)
Język:
angielski, suahili
Liczba ludności:
32369558
Powierzchnia:
236036 km2
Religie:
dominujące: protestantyzm, katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Kampala
Nr. kierunkowy:
+256
Kod ISO 3166:
UG
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry