Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Praktyczne informacje o Urugwaju

Urugwaj Ceny & Pieniądze

Waluta
Walutą Urugwaju jest peso urugwajskie (UYU), które dzieli się na 100 centesimo. W obiegu znajdują się monety 50 centesimos oraz 1, 2, 5 i 10 pesos. Obowiązują także banknoty o nominałach 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 pesos. Peso urugwajskie jest walutą wymienialną tylko na miejscu w Urugwaju. W wielu dużych sklepach w miastach i kurortach można płacić także w dolarach oraz peso argentyńskim.
1 peso to około 17 groszy.

Ceny w Urugwaju są mniej więcej 2 razy wyższe niż w Polsce.

Orientacyjne ceny:
Obiad w restauracji (dwudaniowy) – około 255 UYU
Kawa w lokalu – 60 UYU
Piwa krajowe– 40 UYU
Piwa importowane w lokalu – 65 UYU
Piwa importowane w sklepie – 45 UYU
Woda mineralna (0,33 l w lokalu) – 25 UYU
Woda mineralna (1,5 l w sklepie) – 25 UYU
Jabłka (1 kg) – 40 UYU
Taksówka (za 1 km) – 30 UYU

Bankomaty
W głównych miastach i kurortach nie ma problemów z dostępem do bankomatów. Posiadają je wszystkie najważniejsze banki. Szukać ich należy zarówno w siedzibach tych placówek jak i w centrach handlowych i na głównych ulicach.

Karty kredytowe
W miejscowościach turystycznych honorowane są wszystkie najważniejsze karty kredytowe, takie jak Visa, Maestro czy American Express. Można nimi płacić w restauracjach, centrach handlowych, supermarketach. Natomiast wybierając się na prowincję należy pamiętać o zabraniu waluty lokalnej ponieważ płatność kartą jest tam niemożliwa.

Jaką walutę warto mieć ze sobą
Ponieważ peso wymienialne jest tylko na terenie Urugwaju należy zabrać ze sobą dolary, które wymienić można w każdym banku lub kantorze. W wielu miejscach w głównych miastach i kurortach można płacić bezpośrednio dolarami. Jednak oddalając się od rejonów odwiedzanych przez turystów zawsze należy pamiętać o posiadaniu lokalnej waluty.

Czeki podróżne
W dużych miastach i rejonach turystycznych można łatwo wymienić czeki podróżne na gotówkę. Jest to dobre rozwiązanie jeżeli nie chcemy wozić ze sobą dużych ilości pieniędzy.

Podatki
VAT – 22%

Co warto kupić
Najbardziej popularnymi pamiątkami przywożonymi z Urugwaju są wyroby rękodzieła ludowego. Zalicza się do nich wyroby ze skóry (torby, buty, paski), wełniane, wzorzyste koce, ręcznie tkane kilimy, drewniane figurki. Dla miłośników egzotycznej kuchni dobrym prezentem będą przyrządy do parzenia mate. Z kolei popularnym trunkiem przywożonym z Urugwaju jest czerwone wino Tanat. Dla przybyszów z Europy atrakcyjnie przedstawiają się ceny miejscowej biżuterii wykonanej ze złota, srebra i półszlachetnych kamieni takich jak ametyst, topaz czy agat. Dużą popularnością cieszą się także pamiątki z czasów kolonialnych.

Urugwaj - więcej informacji

Praktyczne informacje o Urugwaju

Urugwaj w pigułce

Urugwaj flaga Oficjalna nazwa: Wschodnia Republika Urugwaju (Uruguay, República Oriental del Uruguay)

Waluta:
peso urugwajskie (UYU)
Język:
hiszpański
Liczba ludności:
3500203
Powierzchnia:
176220 km2
Religie:
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Montevideo
Nr. kierunkowy:
+598
Kod ISO 3166:
UY
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry