Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Uzbekistan

Uzbekistan to państwo położone w Azji Środkowej. Graniczy z Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem oraz Afganistanem. Obecnie należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.

Kraj jest zamieszkiwany przez przeszło 27 milionów mieszkańców i jest podzielony na 12 wilajetów. Większość mieszkańców wyznaje islam, a sami Uzbecy stanowią ponad 80 procent mieszkańców swego kraju. Jego historia sięga setek lat przed naszą erą. Tereny Uzbekistanu związane były z Aleksandrem Wielkim, Arabami, Czyngis-Chanem, Carską Rosją, a następnie ZSRR. To przez Uzbekistan poprowadzony został jedwabny szlak. W latach 20-tych ubiegłego wieku przez krótki okres kraj opierał się inwazji wojsk ZSRR, jednak szybko potem został wcielony do Związku jako nowa republika socjalistyczna. Dopiero w 1991 roku Uzbekistan zyskał niepodległość.

Uzbekistan znany jest na świecie z uprawy bawełny oraz Jeziora Aralskiego. Błędna polityka Związku Radzieckiego sprawiła, że Jezioro szybko zaczęło wysychać, a na wysuszonych terenach powstała pustynia pełna toksycznych związków. Sprawia to, że wielu mieszkańców rejonu jeziora cierpi na nowotwory. Jest to jedna z najbardziej znanych katastrof ekologicznych w historii.

W Uzbekistanie panuje klimat kontynentalny, z ponad 300 słonecznymi dniami w roku. Temperatury w okresie letnim czasem przekraczają nawet + 40 stopni Celsjusza. Jest to miejsce, w którym można zwiedzić wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest Buchara – starożytne miasto, w którym znajduje się zespół architektoniczny Po’i Kalon, mauzoleum Samanidów, a także wiele innych wspaniałych zabytków. Kolejnym miejscem jest Chiwa – to starożytne miasto z grubymi, starymi murami, w którym można podziwiać wspaniałą architekturę wschodnią, a zwłaszcza błękitny meczet. Innym miejscem wartym zobaczenia jest Samarkanda z wieloma meczetami i zespołem architektonicznym Registan. Koniecznie warto również odwiedzić Jezioro Aralskie oraz Pustynię Kyzył-kum.

Uzbekistan - więcej informacji

Praktyczne informacje o Uzbekistanie

Uzbekistan w pigułce

Uzbekistan flaga Oficjalna nazwa: Republika Uzbekistanu (Oʻzbekiston, Oʻzbekiston Respublikasi)

Waluta:
sum (UZS)
Język:
uzbecki
Liczba ludności:
27610000
Powierzchnia:
447400 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Taszkent
Nr. kierunkowy:
+998
Kod ISO 3166:
UZ
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry