Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Watykan

Państwo Watykańskie położone jest na terenie Rzymu. Jest to najmniejsze pod względem powierzchni państwo na świecie. Jego powierzchnia zamyka się w 0,44 km2. W Watykanie swoją siedzibę mają najwyższe władze kościelne – w tym głowa kościoła, którą obecnie jest papież Franciszek. Większą część obywateli Watykanu stanowią dostojnicy kościelni oraz osoby wchodzące w skład Gwardii Szwajcarskiej oraz ich rodziny. Ciekawostką jest to, że obywatelstwo Państwa Watykańskiego jest jedynie tymczasowe. W watykańskich sklepach oraz urzędach zatrudniane są osoby spoza terenu państwa – najczęściej te, które zamieszkują w Rzymie.

Watykan jako niezależne państwo ma prawo do bicia własnej monety (obecnie jest to Euro Watykańskie, które jest rarytasem dla każdego numizmatyka). Tutejsza gospodarka w głównej mierze opiera się na dochodach jakie przynoszą zyski ze sprzedaży biletów do muzeów, rękodzieła, pamiątek a także znaczków pocztowych.

Nazwa kraju Państwo Watykańskie została zatwierdzona w 1929 r. w trakcie podpisywania traktatów laterańskich – to Benito Mussolini zaproponował taka nazwę i została ona przyjęta. Potoczna nazwa Watykan najprawdopodobniej wywodzi się od łacińskich słów vates (wieszcz) i canto (śpiewać). Najprawdopodobniej to właśnie w tym miejscu w starożytnym Rzymie można było wysłuchać wróżb i przepowiedni.

Inna teoria – zapoczątkowana przez św. Augustyna mówi, że w miejscu tym istniał kult Vaticanusa – boga, który odpowiadał za kwilenie niemowląt i małych dzieci.

Nazwy w formie zbliżonej do dzisiejszej używano już za czasów Etrusków zamieszkujących tereny położone pomiędzy Monte Mario, Jacinulum i Tybrem.

Z uwagi na to, że od 1377 r. Watykan jest główną siedzibą papieży, a i wcześniej tereny te związane były ściśle z religią chrześcijańską większość zabytków związana jest z historią i rozwojem katolicyzmu.

Jednym z pierwszych obowiązkowych przystanków w czasie zwiedzania Watykanu jest Pac św. Piotra, który otoczony jest kolumnadą z czterema rzędami. Na środku placu znajduje się obelisk mający upamiętniać męczeńską śmierć św. Piotra. Przy placu znajduje się Bazylika św. Piotra. W środku można podziwiać między innymi Pietę autorstwa Michała Anioła. W Bazylice przechowywane są również liczne relikwie świętych i błogosławionych, w tym również św. Piotra. Warto zobaczyć również podziemia Bazyliki, które podzielone są na dwie części – Nowe i Stare Groty. W Nowych Grotach znajdują się groby papieży. Zaś w Starych Grotach można zobaczyć ruiny rzymskich nekropolii, na których postawiona została obecna świątynia, z tym, że chcąc zobaczyć to miejsce należy wcześniej umówić się na zwiedzanie, gdyż istnieje dzienny limit zwiedzających. Będąc w Bazylice, jeśli znajdziemy wystarczająco dużo czasu dobrze zajrzeć do znajdujące się tu skarbca, w którym zgromadzono między innymi przedmioty związane z ceremoniałem papieskim.

Równie chętnie odwiedzana przez turystów jest Kaplica Sykstyńska, która wchodzi w skład Muzeów Watykańskich. To właśnie tutaj w czasie konklawe wybierany jest papież. Wnętrze kaplicy ozdobione jest freskami autorstwa największym malarzy okresu renesansu, wśród których wymienić należy przede wszystkim Michała Anioła, czy Botticellego.

Warte zobaczenia są także Ogrody Watykańskie, które także wchodzą w składa kompleksu muzealnego Muzeów Watykańskich.

Inne interesujące miejsca znajdujące się na terenie Watykanu to między innymi Pałac Papieski, Obserwatorium Watykańskie, Biblioteka Watykańska i Pinakoteka Watykańska.

Watykan mimo małej powierzchni oferuje turystom wiele wspaniałych zabytków. Zwiedzanie tych miejsc pozwala na zapoznanie się z podstawami naszej kultury, historia chrześcijaństwa, a także na zobaczenie zabytków wielu starożytnych cywilizacji.

Watykan - więcej informacji

Praktyczne informacje o Watykanie

Watykan w pigułce

Watykan flaga Oficjalna nazwa: Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ)

Waluta:
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język:
łacina, włoski
Liczba ludności:
836
Powierzchnia:
0,44 km2
Religie:
dominująca:katolicyzm
Ustrój polityczny:
teokracja
Stolica:
Watykan
Nr. kierunkowy:
+379
Kod ISO 3166:
VA
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry