Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Wenezuela

Wenezuela położona jest w północnej części Ameryki Południowej. Dzieli się na 22 kraje związkowe, 1 terytorium federalne oraz na 72 dependencje. Graniczy z takimi państwami, jak Brazylia, Gujana i Kolumbia.

Nazwa kraju oznacza „Mała Wenecja”. Nadał ją Wenezueli włoski podróżnik Amerigo Vespucci. W okresie prekolumbijskim teren ten zamieszkiwany był przez Indian. W 1498 roku do ujścia Orinoko dotarł Krzysztof Kolumb. W 1556 roku kraj włączono do hiszpańskiego Wicekrólestwa Peru, a w 1717 roku do Wicekrólestwa Nowej Grenady. Od początku XIX zaczęły rodzić się ruchy niepodległościowe. W 1821 roku powstało niepodległe państwo, które składało się z dzisiejszej Wenezueli, Kolumbii i Ekwadoru. Dopiero od 1830 roku istnieje Wenezuela jako odrębna republika.

Dzisiejszy teren kraju można podzielić na trzy regiony: Andes, Llanos i Guayana lub według innego podziału na 9, w tym: Los Andes, Capital, Central, Centro Occidental, Guayana, Insular, Los Llanos, Nor-Oriental, Zuliana.

Stolicą Wenezueli jest Caracas leżące w pobliżu Morza Karaibskiego. Miasto założono w 1567 roku i obecnie jest głównym węzłem komunikacyjnym kraju. Ze względu na liczbę 11 uniwersytetów, które się tu mieszczą Caracas znane jest również z największej w Wenezueli liczby studentów i profesorów.

Wenezuela to miejsce, które spodoba się przede wszystkim miłośnikom fauny i flory oraz poszukiwaczom przygód w malowniczych sceneriach. Kraj przypadnie do gustu także fotografom, którzy będę mieli tu okazję uwiecznić wiele pięknych miejsc oraz niesamowitych krajobrazów. W trakcie podróży przez Wenezuelę nie można pominąć takich punktów, jak Park Narodowy Canaima (znajduje się tu najwyższy wodospad świata – Salto Angel), tropikalny Archipelagu Los Roques na Morzu Karaibskim, najwyższą górę Tepui – Roraimę, najdłuższy łańcuch górski na Ziemi – Andy, trawiasto-sawannowy krajobraz los llanos czy okolice Meridy.

Wenezuela - więcej informacji

Praktyczne informacje o Wenezueli

Wenezuela w pigułce

Wenezuela flaga Oficjalna nazwa: Boliwariańska Republika Wenezueli (Venezuela, República Bolivariana de Venezuela)

Waluta:
boliwar fuerte (VEF)
Język:
hiszpański
Liczba ludności:
28000000
Powierzchnia:
916445 km2
Religie:
katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika federalna
Stolica:
Caracas
Nr. kierunkowy:
+58
Kod ISO 3166:
VE
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry