Galeria

Wybrzeże Kości Słoniowej

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Wybrzeże Kości Słoniowej

Leżąca na terenie Zachodniej Afryki, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, przyklejona jest do brzegów Zatoki Gwinejskiej. Chociaż stolicą od 1983 roku jest Jamusukro, to jednym z najważniejszych ośrodków Wybrzeża Kości Słoniowej pozostaje Abidżan – największe miasto państwa oraz siedziba wszystkich najistotniejszych urzędów.

Ciekawostką jest fakt, że w 1986 roku rząd Republiki ogłosił, że oficjalna nazwa państwa brzmieć powinna Republique d Cote d’Ivoire, niezależnie od języka. Wynika z tego, że także w języku polskim, poprawnie stosować winniśmy nazwę francuską. Decyzja ta nie spotkała się jednak z międzynarodową aprobatą i poza sferą dyplomatyczną jest raczej mało popularna.

Nazwa państwa nie jest przypadkowa. Od samych swoich początków przyciągało ono bowiem mieszkańców Europy, którzy chcieli wzbogacić się na handlu czarnoskórą ludnością oraz kością słoniową. Pod koniec okresu największej popularności kości słoniowej z tychże terenów Afryki, kontrolę nad nią uzyskała Francja, co zmieniło się dopiero w 1960 roku, kiedy Wybrzeże Kości Słoniowej uzyskało niepodległość. Językiem urzędowym pozostał jednak francuski, co nie zmieniło się do dzisiaj.

Chociaż Republice Wybrzeża Kości Słoniowej daleko do standardów europejskich państw, to na tle krajów afrykańskich wypada naprawdę nieźle. Z roku na rok dynamicznie rozwija się elektryfikacja oraz budowa sieci dróg, kurorty znajdujące się nad Zatoką Gwinejską przyciągają turystów z całego świata, a największe miasta Wybrzeża Kości Słoniowej wyglądają coraz nowocześniej.

Wybrzeże Kości Słoniowej - więcej informacji

Praktyczne informacje o Wybrzeżu Kości Słoniowej

Wybrzeże Kości Słoniowej w pigułce

Wybrzeże Kości Słoniowej flaga Oficjalna nazwa: Republika Wybrzeża Kości Słoniowej (Côte d'Ivoire, République de Côte d'Ivoire)

Waluta:
frank CFA (XOF)
Język:
francuski
Liczba ludności:
21952093
Powierzchnia:
322463 km2
Religie:
islam, animizm, protestantyzm, katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Jamusukro
Nr. kierunkowy:
+225
Kod ISO 3166:
CI
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry