Galeria

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Demokratyczna Republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej to niewielki kraj znajdujący się w Zatoce Gwinejskiej, na północ od równika. Państwo składa się z pięciu wysp, z których tylko dwie są zamieszkane. Znajduje się w strefie klimatu tropikalnego.

Łączna powierzchnia kraju to niewiele ponad tysiąc kilometrów kwadratowych zamieszkiwanych przez niespełna 170 tysięcy mieszkańców. Stolicą kraju jest położone na Wyspie Świętego Tomasza miasto São Tomé.

Wyspy zostały odkryte w roku 1470 przez portugalską wyprawę P. Escobara i J. de Santarema. Od 1522 roku stanowiły kolonię portugalską, a jej pierwszymi osadnikami byli skazańcy oraz wypędzeni z Portugalii Żydzi. Przez długi okres czasu wyspy stanowiły ośrodek handlu niewolnikami pochodzącymi z Konga. Przez długi okres czasu było to miejsce znane z uprawy trzciny cukrowej, kakao oraz kawy.

12 lipca 1975 Wyspy Świętego Tomasza i Książęca uzyskały niepodległość. Po sporych zmianach na arenie politycznej, w ostatnich kilkunastu latach następuje stabilizacja i powrót do normalności, a także większe otwarcie się na zagraniczne rynki.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to miejsce pełne atrakcji turystycznych. Do zobaczenia jest między innymi Park Narodowy Obo ze szczytem o wysokości 2024 m Pico de Sao Tome, wodospadami, czy choćby 109 gatunkami storczyków. Ponadto warto zobaczyć Boca do Interno, Fort São Sebastião z 1575 roku, muzeum narodowe, czy muzeum kawy. Wokół wysp znajdują się niezwykle okazałe i wielobarwne rafy koralowe.

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca - więcej informacji

Praktyczne informacje o Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca w pigułce

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca flaga Oficjalna nazwa: Demokratyczna Republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej (República Democrática de São Tomé e Príncipe)

Waluta:
dobra (STD)
Język:
portugalski
Liczba ludności:
171611
Powierzchnia:
1001 km2
Religie:
dominująca: katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
São Tomé
Nr. kierunkowy:
+239
Kod ISO 3166:
ST
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry