Galeria

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj położony na Bliskim Wschodzie, na Półwyspie Arabskim. Leży nad Zatoką Perską i Omańską. Państwo sąsiaduje z Arabią Saudyjską, Omanem i Katarem. W jego skład wchodzi siedem emiratów, wśród których są: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Stolicą jest Abu Zabi.

Historia osadnictwa na terenie dzisiejszego kraju zaczyna się ok. 100 tys. lat temu. W III tysiącleciu p.n.e. sięgały tu wpływy takich cywilizacji jak Sumer, Akad, Babilonia, Asyria. Od VI wieku p.n.e. ziemie były pod wpływem Persów, Hellenów, Seleucydów i Partów. W 250 roku n.e. teren podbiła sasanidzka Persja. W VII wieku zajęli go muzułmanie. Od tego momentu obszar ten znany był jako Al-Jamama. W XVII wieku nastąpił podział emiratów pomiędzy Turkami Osmańskimi i Portugalczykami. XVIII wiek był związany z nawiązaniem przez Arabów kontaktów z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską. W wyniku czego Brytyjczycy zawarli układy protekcyjne z każdym z emiratów. Ich konsekwencją było ustanowienie Rady Traktatowej. W 1971 roku Bahrajn i Katar zrezygnowały z uczestnictwa w federacji. 18 lipca tego samego roku utworzono Federację Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tylko 20% z wszystkich mieszkańców stanowią obywatele ZEA. 80% to ludność pochodząca z takich krajów jak: Liban, Syria, Jordania, Egipt, Palestyna, Iran oraz Indie, Pakistan, Filipin, Sri Lanka i Bangladesz.

Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najbogatszych krajów na świecie. Luksus i nowoczesność to dwa określenia najlepiej oddające klimat tego miejsca. Najbardziej znanym miastem jest Dubaj, w którym znajduje się majestatyczny hotel Burj al-Arab – jeden z symboli tej metropolii.

Kultura ZEA związana jest z islamem. Do tradycyjnych form sztuki zalicza się tu przede wszystkim muzykę i taniec – liwę i yowla. Nie jest to państwo, które zadowoli miłośników zabytków. Za to odnajdą się tu plażowicze; osoby, które uwielbiają sporty wodne oraz fani zakupów. Poza tym emiraty to nie tylko wielkie i nowoczesne metropolie, ale i kontrastujące z nimi przestrzenie, na których znajdują się pustynie oraz góry, czyli coś dla miłośników przyrody.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - więcej informacji

Praktyczne informacje o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie w pigułce

Zjednoczone Emiraty Arabskie flaga Oficjalna nazwa: Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة)

Waluta:
dirham (AED)
Język:
arabski
Liczba ludności:
8264070
Powierzchnia:
83600 km2
Religie:
islam
Ustrój polityczny:
federacja emiratów
Stolica:
Abu Zabi
Nr. kierunkowy:
+971
Kod ISO 3166:
AE
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry