Basilicata

Włochy w pigułce

Flaga Włoch
Oficjalna nazwa Republika Włoska (wł. Italia, Repubblica Italiana)
Stolica
Rzym
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: włoski, używany: włoski, sardyński, friulski
Liczba ludności
60 418 711
Powierzchnia
301 230m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Basilicaty Hotele w Basilicata

Co warto zobaczyć w Basilicata?

Basilicata to region położony w południowych Włoszech. Z zachodu graniczy on z Kampanią, z północy i wschodu z Apulią, Calabrią na południu. Posiada dostęp do wybrzeża Morza Tyreńskiego, pomiędzy Kampanią z północnego- zachodu i Calabrią na południowym- zachodzie. Region ten może uznawany jest jako „podbicie” Italii, przy czym Kalabria funkcjonuje jako „palec”, natomiast Apulia jest „piętą” włoskiego buta na mapie. Teren Basilicaty zajmuje około 10 000 kilometrów kwadratowych, a jego populacja w 2010 roku wynosiła 600 tysięcy. Stolicą regionu jest Potenza. Cały obszar jest podzielony na dwie prowincje: Potenza i Matera.

Etymologia nazwy Basilicaty nie jest jednoznaczna. Jedni badacze sądzą, że pochodzi ona od „Basilikos”, które oznaczało bizantyjskiego urzędnika odpowiedzialnego za administrowanie regionem w okresie panowania hellistycznego. Inni profesorowie uważają, że nazwa regionu odnosi się do Bazyliki Acerenza, która miała dużą władzę sądową w średniowieczu. Co więcej, za czasów rzymskich Basilicata znana była jako Lucania, czyli nazwa plemion, które w tamtym czasie zaludniały te tereny podczas epoki żelaza.

Basilicata obejmuje obszerną część południowych Apenin, między Ofanto na północy i masywem Monte Pollino na południu. Oprócz wspomnianego wcześniej wybrzeża Tyreńskiego, Basilicata ma kontakt z rzeką depresji Brando, w której poza rzeką ciągną się liczne strumienie. Region ten jest jednym z najbardziej górzystych obszarów południowych Włoch. Aż 47 % jego powierzchni to góry, przy czym 45% to ukształtowanie pagórkowate i tylko 8% powierzchni całego regionu składa się z równin. Geologiczną cechą Basilicaty jest wulkan Monte Vulture i usterki sejsmiczne Pontezy na północy i Monte Pollino na południu. Znaczna część tego regionu została zniszczona przez trzęsienie ziemi 1980 roku. Połączenia tylu górzystych terenów wraz z różnymi typami skał i gleb sprawia, że różnego rodzaju osuwiska są bardzo rozpowszechnione i momentami niebezpieczne. Dodatkowo, problem ten potęguje brak zalesionych przestrzeni. Brak lasów spowodowany jest wycinaniem i jałowieniem terenów podbijanych podczas panowania władców rzymskich.

Klimat Basilicaty jest zróżnicowany. Wpływa na to jego położenie i bliska odległość do trzech wybrzeży (Adriatyckie, Jońskie i Tyreńskie) oraz złożoność cech fizycznych regionu. Klimat jest kontynentalny, szczególnie w górach i wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego. Lata w Basilicacie są upalne, temperatury mogą dochodzić do 30 stopni Celsjusza. Wtedy też mogą występować opady deszczu. Zimy natomiast należą do mroźnych, momentami surowych. Wraz ze zwiększaniem się odległości od morza maleje wilgotność powietrza oraz zachmurzenie nieba i ilość opadów.

Zgłoś błąd

Mapa Basilicaty

Basilicata - galeria zdjęć

Włochy w pigułce

Flaga Włoch
Oficjalna nazwa Republika Włoska (wł. Italia, Repubblica Italiana)
Stolica
Rzym
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
urzędowy: włoski, używany: włoski, sardyński, friulski
Liczba ludności
60 418 711
Powierzchnia
301 230m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika parlamentarna