Biebrzański Park Narodowy

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Biebrzańskiego Parku Narodowego Hotele w Biebrzańskim Parku Narodowym

Co warto zobaczyć w Biebrzańskim Parku Narodowym?

W północno wschodniej części naszego kraju, na terenie województwa podlaskiego, rozpościera się jeden z największych parków – Biebrzański Park Narodowy. Park ten został utworzony stosunkowo późno, gdyż dopiero w 1993 roku, ale jako jeden z nielicznych obejmuje najcenniejsze przyrodnicze ekosystemy. Zajmują one obszar 25494 ha, natomiast cały park rozciąga się na terenie 59 223 ha.

Biebrzański Park Narodowy, jak wskazuje sama nazwa, obejmuje w głównej mierze dolinę Biebrzy (na jego terenie znajduje się praktycznie cały bieg rzeki, liczący sobie około stu pięćdziesięciu kilometrów). O ochronę tych terenów zaczęto zabiegać już w okresie międzywojennym, jednak przez długi czas nie udało się stworzyć parku narodowego. Początkowo istniały tu dwa rezerwaty – Rezerwat Czerwone Bagno oraz Rezerwat Grzędy.

Unikatowe walory przyrodnicze
Biebrzański Park Narodowy, rozciągający się wzdłuż biegu rzeki Biebrzy, może się poszczycić wyjątkowo unikatowymi walorami przyrodniczymi. Na jego obszarze możemy zetknąć się przede wszystkim ze zbiorowiskami wodnymi, torfowiskami, bagnami oraz ze zbiorowiskami leśnymi. Największym skarbem tego terenu wydają się być jednak w głównej mierze gatunki reliktowe oraz niesłychanie rzadkie, do których zaliczana jest między innymi brzoza niska, gnidosz królewski oraz wierzba lapońska. Zarówno fauna, jak i flora na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego jest niezwykle zróżnicowana, ale za najbardziej charakterystyczne gatunki dla całego obszaru uznaje się łosie, sowy błotne oraz żurawie.

Na terenie parku żyje ponadto około dwustu siedemdziesięciu pięciu gatunków ptaków. Zdecydowana większość z nich egzystuje na bagiennych terenach, podobnie jak tutejsze płazy oraz gady. Nie brakuje tu również bezkręgowców – naukowcy twierdzą, że można tu spotkać aż siedemset różnorodnych gatunków motyli, pięćset gatunków chrząszczy oraz równie wiele gatunków pająków.

Największe atrakcje turystyczne
Biebrzański Park Narodowy to oczywiście nie tylko bagna oraz torfowiska. Owszem, przyroda jest tu zdecydowanie najważniejsza i nad jej ochroną skupia się dyrektorstwo parku, aczkolwiek nie sposób nie wspomnieć również o wyjątkowym dziedzictwie kulturowym, z którym można się tu zetknąć.

Jedną z największych atrakcji na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego jest bez wątpienia słynna twierdza Osowiec, będąca jednocześnie jednym z najcenniejszych obiektów całego parku. To rosyjska twierdza z okresu XIX wieku, która nigdy nie została zdobyta. Zasłynęła z blisko sześciomiesięcznej obrony podczas I wojny światowej. Obecnie nie wszystkie forty twierdzy są udostępnione do zwiedzania dla turystów, ze względu na ich niszczejący stan. Są tu jednak wytyczone specjalne ścieżki turystyczne, a także Muzeum Twierdzy Osowiec, w którym można się zatrzymać.

Poza twierdzą Osowiec, na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego możemy również znaleźć inny ciekawy zabytek architektury, mianowicie Kanał Augustowski. Obiekt ten, pochodzący z początków XIX wieku, został wpisany do rejestru zabytków dokładnie w 1979 roku.

Praktyczne wskazówki dla turystów
Turyści, którzy zdecydują się na odwiedzenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, mogą korzystać z licznych tu ścieżek edukacyjnych oraz przyrodniczych. Na terenie parku wyznaczono ponadto szlaki kajakowe, rowerowe, a także konne. Przy szlakach wodnych można dodatkowo korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, w których wypożycza się głównie kajaki oraz łodzie wiosłowe.

Punkty Informacji Turystycznej mieszczą się w kilku miejscach. Główny punkt to Zespół Udostępniania BPN w Osowcu – Twierdzy, ale można też odwiedzić Lokalną Organizację Turystyczną „Brama na Bagna” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu.

Za wstęp na teren Biebrzańskiego Parku Narodowego pobierane są opłaty, zarówno na szlaki piesze, jak i wodne oraz rowerowe. Nie są to duże kwoty, ale dzięki nim dyrekcja może nieustannie rozwijać infrastrukturę na terenie parku, czyniąc go jeszcze bardziej przyjaznym turystom.

Ponadto na terenie parku działa dość dobrze rozwinięta baza gastronomiczna oraz noclegowa – znajdują się tu zarówno pokoje gościnne, jak i pole namiotowe.

Zgłoś błąd

Mapa Biebrzańskiego Parku Narodowego

Biebrzański Park Narodowy - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna