Galeria

Dakota Południowa

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Dakota Południowa

Południowa Dakota jest jednym z północnych stanów wchodzących w skład Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Od północy sąsiaduje ona z Dakotą Północną od wschodu z Minnesotą i Iowa, z zachodu z Wyoming i Montaną, zaś od południa z Nebraską.

Pierwotnie tereny tego stanu były zamieszkiwane przez Indian ze szczepu Dakota należącego do plemienia Siuksów. Dopiero mniej więcej w połowie XVI w. zjawili się tu pierwsi osadnicy z Europy, a dokładniej z Francji. Jednakże pierwsze stałe osiedle tutaj powstaje dopiero w 1817 r. a już w 1868 r. zostaje utworzony na Terytorium Dakoty rezerwat dla Indian z plemienia Siuksów.

Prawdziwy rozwój regionu następuje pod koniec XIX w., kiedy to rozwija się tu linia kolejowa. Prawdziwy boom osadniczy następuje, gdy w Górach czarnych zostaje odkryte złoto. Wówczas przyjeżdża tu mnóstwo osób rządnych przygód i zdobycia bogactw. W 1877 r. Dakota została podzielona na dwie części i ten stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Jednym z ważniejszych wydarzeń, a zarazem bardzo niechlubnym w historii tego stanu jest masakra rdzennej ludności z końca 1890 r.

Obecnie stolicą stanu jest miasto Pierre, leżące nad rzeką Missouri, w którym warto wybrać się do Centrum Dziedzictwa Kulturowego a także zobaczyć budynek State Capitol. Obecnie Dakota Południowa jest miejscem chętnie odwiedzanym przez wielu turystów zarówno z samych Stanów, jak i spoza tego kraju. Stan ten jest idealnym miejscem dla osób lubiących zwiedzać zabytki, ale także dla tych, które uwielbiają podziwiać piękno naturalnej przyrody, gdyż na jego terenie znajduje się ogrom rezerwatów oraz nietkniętych ręką człowieka terenów. Do najciekawszych z nich należą Kanion Spearfish oraz Rezerwat Custer State Park, jak również Wind Cave National Park. Jednakże Dakota Południowa to stan wielkich monumentów – chyba najbardziej rozpoznawalną atrakcją turystyczną tego stanu jest Góra Rushmore upamiętniająca czterech największych prezydentów Stanów Zjednoczonych.Dakota Południowa

Kraj:
Stany Zjednoczone
Powierzchnia:
199905 km2
Współrzędne:
N: 43.969515
E: -99.901813

planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry