Drawieński Park Narodowy

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Drawieńskiego Parku Narodowego Hotele w Drawieńskim Parku Narodowym

Co warto zobaczyć w Drawieńskim Parku Narodowym?

Puszcza Drawska, ciągnąca się długim pasem od ujścia rzeki Drawy, jest niezwykle cennym obszarem przyrodniczym. To właśnie tu utworzono Drawieński Park Narodowy, a miało to miejsce w 1990 roku. Wcześniej istniał tu rezerwat „Rzeka Drawa”, który niewątpliwie był ważnym czynnikiem powołania do życia kolejnego parku narodowego na terenie naszego kraju.

Drawieński Park Narodowy rozciąga się na terenie trzech województw, mianowicie na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. Przez park przepływają rzeki, Drawa i Płociczna, a poza tym można tu odnaleźć wiele jezior. Ekosystemy wodne stanowią jednak mniejszość w porównaniu z ekosystemami roślinnymi oraz zwierzęcymi.

Specyfika Puszczy Drawieńskiej
Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego występują bardzo zróżnicowane typy ekosystemów. W zdecydowanej mierze przeważają tu jednak lasy sosnowe. Można zetknąć się także z grądami oraz z kwaśnymi buczynami, rosnącymi na nieco żyźniejszych ziemiach. Niezwykle ważnymi elementami są również łąki oraz torfowiska, zwłaszcza, że są one ostoją wielu gatunków zwierząt. Do najważniejszych siedlisk przyrodniczych trzeba zaliczyć też lasy łęgowe, rzeki oraz jeziora, które są miejscami egzystencji wielu gatunków ryb, płazów oraz gadów. Najcenniejszymi gatunkami roślin na terenie Puszczy Drawieńskiej są błotne fiołki, storczyki, a także rosiczka okrągłolistna. Nie brakuje tu także grzybów oraz dość rzadkich gatunków mszaków.

Obszar Drawieńskiego Parku Narodowego przyciąga jednak nie tylko miłośników roślin. Na tych terenach można również spotkać wiele ciekawych gatunków zwierząt, zobaczyć kormorana czy rozpoznać ślady żerowania samego bobra. Obok gatunków o dość stabilnej pozycji, można tu także zetknąć się z gatunkami skrajnie zagrożonymi wyginięciem. Jako ciekawostkę warto też dodać, że na terenie Puszczy Drawieńskiej występuje ponad połowa wszystkich gatunków ptaków, które żyją w naszym kraju. Można tu więc zobaczyć bociana czarnego, orlika krzykliwego, puchacza czy wspomnianego już kormorana. Szczególnie godna polecenia jest ostoja kormoranów, znajdująca się na wyspie jeziora Ostrowiec.

Spośród ssaków najłatwiej tu spotkać jelenia, lisa oraz zająca. Niemal wszędzie można dostrzec ślady żerowania bobrów, aczkolwiek same zwierzę zobaczyć już znacznie trudniej. Symbolem parku jest wydra, która także jest dość trudna do dostrzeżenia. Sporadycznie można przeżyć spotkanie z żubrem, łosiem bądź danielem.

Zabytki architektoniczne na terenie parku
Puszcza Drawieńska jest miejscem niezwykle atrakcyjnym również pod względem kulturalnym oraz historycznym. W samym centrum parku można odnaleźć kilka zabytkowych budynków o specyficznej konstrukcji ryglowej. Mowa o malowniczo usytuowanej osadzie Ostrowiec, która została zbudowana w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

Wiele ciekawych obiektów architektonicznych można także odnaleźć w otulinie Drawieńskiego Parku Narodowego. Jeśli więc czas nam pozwoli na zapoznanie się z okolicą puszczy, możemy zwiedzić między innymi dziewiętnastowieczny dwór ryglowy w Drawnie, dawny dziedziniec majątku w miejscowości Borowiec, kościół romański z początków XIV wieku we wsi Dominikowo oraz ruiny barokowego pałacu z połowy XVIII wieku, mieszczące się w miejscowości Konotop.

Wskazówki dla turystów
Drawieński Park Narodowy dostarcza licznych wrażeń, bez względu na to, czy zdecydujemy się na uprawianie turystyki pieszej, rowerowej bądź wodnej. Tereny parku dla turystów dostępne są przez cały rok od świtu aż do zapadnięcia zmierzchu.

Na pieszych oraz rowerzystów czeka tu dość dobrze rozbudowana oraz gęsta sieć szlaków turystycznych, natomiast kajakarze mogą korzystać ze specjalnie oznakowanych tras wodnych na Drawie, które czynne są w okresie 1 lipca do 15 marca.

Na terenie parku znajdują się dwa punkty informacji turystycznej, między innymi w Drawnie oraz w Głusku. Można tam wnosić opłaty turystyczne, a także zdobyć cenne informacje o Drawieńskim Parku Narodowym oraz okolicy.

Przed wejściem na teren parku warto zapoznać się dodatkowo z regulaminem obowiązującym na obszarze Puszczy Drawieńskiej.

Zgłoś błąd

Mapa Drawieńskiego Parku Narodowego

Miasta w pobliżu Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna