Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Idaho

Idaho należy do północnych stanów granicznych – od północy graniczy bezpośrednio z Kanadą. Idaho sąsiaduje z następującymi stanami – od południa z Utah i Nevadą, na wschodzie z Montaną i Wyoming, zaś od zachodu z Oregonem i Waszyngtonem. Prawie cały teren stanu położony jest na terenie Gór Skalistych, jedynie na południu występują tereny nizinne, co wiąże się z tym, że przepływa tu rzeka Snake. Zarówno góry, jak i tereny położone wokół doliny Snake są niezwykle malownicze i zachwycają każdego kto tutaj się pojawi. Idaho jest jednym ze stanów, na terenie którego położony jest, chyba najbardziej znany na świecie park narodowy – Yellowstone. Jest to zarazem najstarszy taki park na świecie, a w 1978 r. został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prócz fauny i flory można tu podziwiać różne formacje takie jak gejzery, wulkany błotne, a także gorące źródła.

Pierwszymi osadnikami na terenie dzisiejszego Idaho byli mormoni, którzy do dziś stanowią spory odsetek mieszkańców tego stanu. Założyli oni stałą osadę o nazwie Franklin. Obecnie stolicą stanu jest miasto Boise. Miasto jest pełne atrakcji, dla osób, które uwielbiają zwiedzać muzea. Jest tu także kilka atrakcji dla najmłodszych – na przykład Zoo i Akwarium Boise.

Na terenie Idaho znajduje się również wiele miejsc bezpośrednio związanych z tutejszą historią, zarówno białych osadników, jak i rdzennych mieszkańców – między innymi Indian z plemienia Szoszonów. Jest tu kilka rezerwatów, na terenie których mieszkali Indianie, a w niektórych miastach znajdują się muzea poświęcone pierwszym mieszkańcom Ameryki.

Ciekawostką jest to, że stan nazywany jest często Stanem Klejnotów (Gem State). Związane jest to z tym, że jedną z głównych dziedzin tutejszego przemysłu jest górnictwo. Dla wielu turystów niesamowitą atrakcją jest możliwość obejrzenia, udostępnionych do zwiedzenia dawnych kopalni.

W Idaho doskonale będzie się czuł każdy miłośnik przyrody, ale także turysta ciekawy świata i pragnący poznać historię północnej części Stanów Zjednoczonych. Doskonale odnajdą się tu również amatorzy mocnych przygód, gdyż na terenach górzystych organizowane są spływy kajakowe oraz obozy survivalowe. A gdy chętniej wypoczywamy w spokoju, to możemy wybrać się na jedno z wielu pól golfowych.Idaho

Kraj:
Stany Zjednoczone
Powierzchnia:
216632 km2
Współrzędne:
N: 44.068202
E: -114.742041

planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry