Galeria

Iowa

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Iowa

W międzyrzeczu Missisipi i Missouri znajduje się stan Iowa. Zajmuje on ok. 145,8 tys. km2 powierzchni centralnej części Stanów Zjednoczonych i zamieszkuje ją ponad 2,6 mln mieszkańców.

Początki stanu datuje się na rok 1673, kiedy to na terytoria dzisiejszej Iowa dotarli Europejczycy. Przez prawie 100 lat należała ona do Francuzów, a następnie przez kilkadziesiąt lat do Hiszpanii, aby ponownie wrócić pod władanie Francji. Stany Zjednoczone przejęły Iowa w wyniku Zakupu Luizjany, a oficjalnie wstąpiła do Unii pod koniec 1846 r. (chociaż zamieszkiwana była przez Amerykanów od ok. 13 lat wcześniej).

Pozostałością po podległości stanu władzom Hiszpanii jest fakt, iż zdarza się spotkać mieszkańców, którzy posługują się językiem hiszpańskim na co dzień (ok. 4 % populacji). Językiem urzędowym jest angielski, a stolicą ustanowione zostało, największe miasto stanu, Des Moines w hrabstwie Polk. Tak jak inne stany, Iowa posiada przydomek oraz własną dewizę. Pierwszy brzmi „The Hawkeye State”, czyli „Stan sokolego oka”. Mieszkańcom przyświecają słowa „Our Liberties We Prize and Our Rights We Will Maintain.”, czyli “Cenimy swobody nasze i praw naszych strzec będziemy.”.

Mieszkańcy stanu utrzymują się głównie z rolnictwa, przemysłu maszynowego oraz spożywczego. Na terenie Iowa znajdują się trzy uczelnie wyższe, z których najsłynniejszy jest University of Iowa.Iowa

Kraj:
Stany Zjednoczone
Powierzchnia:
145743 km2
Współrzędne:
N: 41.878003
E: -93.097702
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry