Kraj żyliński

Słowacja w pigułce

Flaga Słowacji
Oficjalna nazwa Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika)
Stolica
Bratysława
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
język słowacki i języki mniejszości narodowych
Liczba ludności
5 397 036
Powierzchnia
49 035m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kraju żylińskiego Hotele w Kraju żylińskim

Co warto zobaczyć w Kraju żylińskim?

Jedną z ośmiu części Słowacji jest kraj żyliński, znajdujący się na jej północy. Znaczna jego część posiada granicę z Polską, jednak od zachodu graniczy on także z Czechami. Tworzy go jedenaście powiatów, z których każdy reprezentowany jest przez większe miasta. Do największych powiatów należą: Powiat Bytca, powiat Czadca oraz Powiat Dolny Kubin.

Prawie siedem tysięcy kilometrów kwadratowych jego powierzchni zamieszkiwanych jest przez niecałe siedemset tysięcy osób, co daje ponad 102 osoby na kilometr kwadratowy. Sporą część kraju zajmują jednak góry (przede wszystkim Karpaty Zachodnie), które tworzą malowniczy krajobraz oraz gwarantują wiele możliwości turystycznych.

Kraj żyliński charakteryzuje się dość burzliwą historią. Po upadku państwa wielkomorawskiego w 12 wieku znalazł się on w posiadaniu Królestwa Węgier, z którymi został związany aż do końca I wojny światowej. W późniejszym okresie jego tereny zostały wykorzystane do utworzenia Czechosłowacji. Otrzymanie niepodległości przez Słowację w 1993 roku dało nadzieję na ostateczne przyłączenie tego kraju do niej oraz, co najważniejsze, stałe ukształtowanie jego granic. Tak stało się w 1996 roku. Całkiem niezależnym regionem kraj żyliński stał się natomiast po upływie sześciu lat.

Ze względu na górzyste ukształtowanie powierzchni kraj żyliński doceniany jest przede wszystkim ze względu na całkiem sporą liczbę ośrodków narciarskich, jakie potrafi zaoferować on swoim turystom. Do najważniejszych i najbardziej znanych ośrodków tego rodzaju można zaliczyć między innymi ośrodki w takich miejscowościach, jak Certovica, Jasenska Dolica czy Kubinska Hola. Wszystkie z nich bardzo chętnie przyjmują turystów z całego świata – spory ich odsetek stanowią także osoby z Polski, które bardzo cenią możliwości spędzania wolnego czasu oferowane zimą przez słowackie Karpaty.

Ten słowacki kraj doceniany jest także ze względu na całkiem sporą liczbę zamków, jakie posiada, a co za tym idzie, także ze względu na wartość historyczną, jaką sobą reprezentuje. Najważniejsze z nich zostały wybudowane około XIII-XIV stulecia i do dnia dzisiejszego utrzymywane są one w znakomitym stanie. Jednym z najbardziej znanych zamków kraju żylińskiego jest zamek Budatinski, który jeszcze kilka stuleci temu pełnił rolę przede wszystkim zamku warowni. Inne zamki warte uwagi to na przykład Zamek Orawski oraz Zamek Strenco.

Kraj żyliński posiada także całkiem sporo miejscowości, które wszystkim zainteresowanym osobom pozwolą zapoznać się z folklorem. Znajduje się w nim wiele skansenów oraz wsi, które od czasu do czasu organizują atrakcyjne koncerty, pozwalające zapoznać się z lokalną kulturą. Na uwagę zasługuje na pewno miejscowość Vlkolinec, która została wpisana na listę światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się w niej ponad 40 tradycyjnych liptowskich, kolorowych chat, które wciąż są zamieszkiwane przez lokalną ludność. Odwiedzenie tej miejscowości jest znakomitą okazją do przybliżenia sobie najważniejszych aspektów, na których opiera się słowacka kultura.

Zgłoś błąd

Mapa Kraju żylińskiego

Miasta w pobliżu Kraj żyliński

Kraj żyliński - galeria zdjęć

Słowacja w pigułce

Flaga Słowacji
Oficjalna nazwa Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika)
Stolica
Bratysława
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
język słowacki i języki mniejszości narodowych
Liczba ludności
5 397 036
Powierzchnia
49 035m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna