Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Minnesota

Minnesota to 32. stan Ameryki znajdujący się na północy Stanów Zjednoczony przy granicy z Kanadą. Minnesota sąsiaduje z Dakotą Północną i Południową, Iowa oraz Wisconsin. Zamieszkiwana jest przez ponad 5 milionów mieszkańców, z których znaczna część to potomkowie imigrantów z Europy Północnej. Ze względu na swe ukształtowanie terenu nazywana jest często „Krainą 10 tysięcy jezior”.

Nazwa tego stanu wzięła się od słowa mnisota, które w języku Indian Dakota oznaczało „Wodę, w której przegląda się niebo”. Zaraz po Alasce jest to drugi najbardziej wysunięty na północ teren Stanów Zjednoczonych. Ze względu na swe położenie, panuje w niej klimat kontynentalny. Zimą temperatura może spaść do minus 50 stopni Celsjusza, natomiast w okresie letnim może przekraczać plus 40 stopni, co sprawia, że roczna amplituda temperatury powietrza może w skrajnych przypadkach przekraczać nawet 100 stopni! Do tego w czasie roku mogą zdarzać się silne opady deszczu, śniegu, gradu, zamiecie śnieżne, a latem silne tornada.

Większość mieszkańców Minnesoty zamieszkuje obszar metropolitalny Minneapolis-Saint Paul (60%). Pozostała część w małych miasteczkach lub też wioskach. Minnesota jest bardzo zróżnicowana pod względem ukształtowania terenu oraz fauny i flory. Na wschodzie stan graniczy z Jeziorem Górnym, a w zachodniej i południowej części można natknąć się na jedne z najstarszych terenów preriowych w Stanach Zjednoczonych, które obecnie są przystosowywane pod rolnictwo.

Minnesota jest jednym z najbardziej chronionych obszarów w Stanach Zjednoczonych. Znajdują się tu dziesiątki obszarów pod ochroną, do których w każdy weekend przyjeżdżają tysiące mieszkańców okolicznych miast. Mieszkańcy są niezwykle aktywni sportowo i to o każdej porze roku, a niezwykle popularne jest tu wędkarstwo.

Atrakcje turystyczne w Minnesocie

Laura Ingalls Wilder Museum

Laura Ingalls Wilder Museum

Znakomite muzeum poświęcone znanej książce i serialowi „Domek na prerii”....

[Zobacz więcej]
Teatr Guthrie

Teatr Guthrie

Ogromny teatr będący miejscem wielu spektakli, festiwali oraz lokalnych wydarzeń kulturalnych. ...

[Zobacz więcej]
Mall of America

Mall of America

Jest to największy kompleks handlowo-rozrywkowy w USA znajdujący się pod jednym dachem. Na miejscu można zobaczyć ponad 500 sklepów, 60 restauracji, 14 kin, Nickelodeon...

[Zobacz więcej]

Miasta w Minnesocie

Minneapolis

Minneapolis

Stolica hrabstwa Hennepin w stanie Minnesota nazywana krainą jezior. Jest to miejsce pełne zabytków, interesujących budynków i miejsc. Można tu też podziwiać jeden z...

[Zobacz więcej]


Minnesota

Kraj:
Stany Zjednoczone
Powierzchnia:
225365 km2
Współrzędne:
N: 46.729553
E: -94.685900
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry