Galeria

Nebraska

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Nebraska

Nebraska, czy też według Indian Oto, od których też wywodzi się nazwa tego regionu administracyjnego, płaska woda, jest jednym ze stanów w środkowej części Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Skąd Nebraska zawdzięcza sobie to wodne odwołanie? Według większości etymologów, związane jest ono bezpośrednio z rzeką Platte, która przepływa przez większy obszar tutejszych ziem.

Chociaż sam stan liczy sobie ponad 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, plasując się w pierwszej dwudziestce największych rejonów administracyjnych USA, to zamieszkiwany jest zaledwie przez 1,7 miliona ludzi. Dla porównania, miasto Nowy Jork (najbardziej zaludnione w Ameryce), na powierzchni 1200 kilometrów kwadratowych mieści 8 milionów mieszkańców!

O historii stanu Nebraska mówić możemy od roku 1867, kiedy to po zakończeniu wojny secesyjnej, ustanowiony został 37 okręg administracyjny na terenie USA właśnie o tej nazwie. Związane było to także z przeniesieniem stolicy, która dotychczas mieściła się w mieście Omaha do Leicester. Na cześć prezydenta Abrahama Lincolna, centrum nowo powstałego stanu nazwane zostało od jego nazwiska.

Chociaż Ameryka kojarzy nam się z wysoko rozwiniętą gospodarką skupiającą się na najnowszych technologiach, to Nebraska jest jednym z najbardziej rolniczych stanów w USA. Słynie przede wszystkim z produkcji kukurydzy i soi oraz z hodowli wieprzowiny i wołowiny.

Ciekawostką jest z pewnością fakt, że Nebraska to jedyny z wszystkich stanów, w którym obowiązuje jednoizbowa legislatura, a Senat znany w pozostałych stanach zlikwidowano tutaj już w 1934 roku. Co więcej, jeszcze kilka lat temu wykonywano tutaj karę śmierci poprzez krzesło elektryczne.

Chociaż stan jest naprawdę bardzo rozległy, do większość mieszkańców skupiona jest wokół miast Omaha oraz Lincoln. Trzecie w kolejności Bellevue liczy sobie już zaledwie 40 tysięcy mieszkańców. Pomiędzy ośrodkami miejskimi znajdujemy natomiast ogromne połacie otwartych przestrzeni i terenów rolnych, które wspaniale prezentują się z lotu ptaka!Nebraska

Kraj:
Stany Zjednoczone
Powierzchnia:
200520 km2
Współrzędne:
N: 41.492537
E: -99.901813
planetescape.pl
sieć q hotel logo
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry