Galeria

Oklahoma

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Oklahoma

Oklahoma to stan położony w południowej części Stanów Zjednoczonych. Jest na 20 miejscu, jeżeli chodzi o jej rozległość, a pod względem liczby ludności zajmuje 28 na 50 miejsc. Nazwa stanu pochodzi od słów oznaczających czerwonych ludzi, ma to związek z osiadaniem się Indian na tych terenach.

Stolicą stanu jest jego największe miasto, czyli Oklahoma City. Gospodarka Oklahomy opiera się na produkcji gazu ziemnego, ropy naftowej oraz na dobrze rozwiniętym rolnictwie. Równie dobrze rozwiniętą gałęzią gospodarki jest energetyka i lotnictwo jak i biotechnologia. W 2007 roku Oklahoma została uznana za jeden z najszybciej rozwijających się stanów. Oklahoma leży w rejonie, gdzie występują małe łańcuchy górskie, łąki, płaskowyże. Duży procent powierzchni zajmują lasy. Przez takie ukształtowanie terenu, jest to region narażony na trudne warunki pogodowe. Bardzo często występują tam burze, które są gwałtowne i mogą spowodować wiele szkód.

Klimat Oklahomy jest klimatem subtropikalnym. Ze wschodu wieją silne wiatry, które łączą się z wiatrami z południa, z Zatoki Meksykańskiej, powodują one dużą wilgotność powietrza. Jedynie w wyższych partiach wzgórz, wilgoć maleje, gdyż nie dochodzą tam wiatry znad Zatoki. Bardzo duża jest amplituda temperatur, jak i opadów w ciągu roku. Temperatury wynoszą średnio 17˚C. Podczas zimowych miesięcy temperatury spadać mogą nawet do – 18 stopni, przy czym, w okresie letnim temperatury szacuje się na średnio 25- 30 stopni Celsjusza. W lutym 2011 roku zanotowano najniższą temperaturę. Wynosiła ona -35 stopni.

Oklahoma zachwyca swoją okolicą i krajobrazami. Można podziwiać tam wspaniałe pasma górskie, tamy na rzekach, jeziora, kaniony. Jest to teren do świetnych podróży, wspinaczek, wędrówek. Dodatkowo w Oklahomie występują różne gatunki zwierząt. Jednym z najbardziej charakterystycznym z nich jest bizon, który zamieszkuje liczne prerie. Poza nimi fani przyrody mogą podziwiać jelenie, antylopy, kojoty, pumy, rysie, łosie oraz różne gatunki ptaków, jak na przykład orły, jastrzębie czerwono ogonie czy bażanty. W górach, a przede wszystkim Quachita podróżnik może natknąć się na borsuki czy pancerniki. Tak bardzo zróżnicowana fauna świetnie odnajduje się w wypiętrzonych górach, lasach i preriach, a klimat dodatkowo im sprzyja.

Kultura Oklahomy jest zróżnicowana przez fakt iż częściowo zajmuje Wyżynę Południową, uważaną za abstrakcyjne rejony geograficzno- kulturowe. Łączą się kultury szkockie, angielskie, a nawet niemieckie. Przez Indian zmuszonych do zamieszkania Oklahomy cechuje się ona dużą różnorodnością językową. Oklahoma nie jest doceniania jako stan o tak ogromnej różnorodności narodowej i językowej, dodatkowo nie docenia się jej predyspozycji kulturowych.Oklahoma

Kraj:
Stany Zjednoczone
Powierzchnia:
181196 km2
Współrzędne:
N: 35.007752035
E: -97.0928770
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry