Roztoczański Park Narodowy

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Roztoczańskiego Parku Narodowego Hotele w Roztoczańskim Parku Narodowym

Co warto zobaczyć w Roztoczańskim Parku Narodowym?

Na terenie malowniczej krainy geograficznej o nazwie Roztocze, rozpościera się Roztoczański Park Narodowy, który obejmuje swoimi granicami najcenniejszy teren przyrodniczy całego regionu. Swoją wyjątkowość park zdaje się zawdzięczać przede wszystkim wielu zjawiskom i procesom, które zachodziły tu na przestrzeni lat. To właśnie na ich skutek wykształciła się unikatowa szata roślinna, która z kolei dała możliwość egzystencji setkom różnych gatunków zwierząt.

Roztoczański Park Narodowy zajmuje powierzchnię 8483 ha. Co ciekawe, początki ochrony przyrody na tym terenie sięgają XVI wieku, kiedy to obszar ten posłużył do utworzenia tak zwanego „zwierzyńca”. Żyły tu jelenie, dziki, żbiki, rysie. „Zwierzyniec” został zlikwidowany najprawdopodobniej pod koniec XVIII wieku, a wszystkie hodowane tu gatunki zwierząt wypuszczono do pobliskich lasów.

Wyjątkowa historia i przyroda parku
Pomimo tego, iż zlikwidowana została zagroda zwierząt, to tradycje ochrony tutejszej przyrody nie do końca upadły. Wręcz przeciwnie, w dalszym stopniu starano się podtrzymywać najcenniejsze gatunki roślin oraz zwierząt. Tereny te dodatkowo przyciągały wielu botaników oraz zoologów, którzy doceniali wyjątkowość całego Roztocza. W 1974 roku udało się założyć tu w końcu Roztoczański Park Narodowy, który istnieje po dziś dzień.

Roztocze to kraina, która może się poszczycić przede wszystkim wyjątkowym klimatem. Przeplatają się tu ze sobą cieplejsze oraz chłodniejsze masy powietrza, które spowodowały, że na terenach tych wykształciła się niepowtarzalna szata roślinna. Można tu wyróżnić zarówno zespoły roślinności leśnej, jak i nieleśnej. Roślinność reprezentowana jest w głównej mierze przez gatunki roślin naczyniowych, obok których występują także mszaki, porosty oraz grzyby. Na terenie parku można ponadto znaleźć drzewa pomnikowe, buki, jodły oraz graby.

Z ssaków natomiast na pewno trzeba tu wymienić przede wszystkim sarny, dziki oraz jelenie. Ponadto żyją tu też ptaki, orlik krzykliwy, bocian czarny oraz pliszka górska. Z płazów można wyróżnić rzekotkę drzewną, traszkę grzebieniastą oraz ropuchę zieloną.

Turystyka na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego
Na terenie parku możemy uprawiać turystykę pieszą, rowerową oraz konną. Samochodem można się poruszać tylko i wyłącznie po wyznaczonych drogach publicznych, których sieć jest dość gęsta.

Dla ruchu turystycznego zostały stworzone ścieżki poznawcze, które prowadzą pomiędzy najbardziej atrakcyjnymi oraz najcenniejszymi obiektami przyrodniczymi oraz historycznymi. By móc jednak po nich spacerować, konieczne jest posiadanie karty wstępu, którą można kupić w oznakowanych punktach na terenie parku. Poza szlakami poznawczymi, park posiada też szlaki turystyczne o łącznej długości około trzydziestu kilometrów.

Miłośnicy rowerów park mogą przemierzać na swoich dwóch kółkach tylko po wyznaczonych trasach. Trasy te są bardzo dobrze oznakowane, są też bezpieczne, więc idealnie nadają się na wycieczki rowerowe nawet dla całych rodzin. Osoby nie posiadające własnych rowerów mogą skorzystać z czynnej wypożyczalni tego rodzaju sprzętu, znajdującej się w Zwierzyńcu.

Poza pieszymi ścieżkami, Roztoczański Park Narodowy posiada też trasy do uprawiania turystyki wodnej. Są to głównie odcinki rzeki Wieprz, która przepływa przez park. Tego rodzaju szlaków jednak nie ma zbyt wiele, a te, które istnieją, nie należą do najłatwiejszych. Poruszając się kajakiem czy łodzią przez park, należy więc zachować ogólne zasady bezpieczeństwa.

Praktyczne rady dla turystów
Roztoczański Park Narodowy jest czynny przez cały rok, od świtu aż do zmierzchu. Park udostępniany jest zarówno w celach edukacyjno – poznawczych, jak i kulturowych oraz rekreacyjnych.

Za wstęp do Roztoczańskiego Parku Narodowego, a właściwie za wejście na niektóre jego tereny pobierane są opłaty. Kartę wstępu trzeba wykupić na wejście na ścieżkę poznawczą na Bukową Górę, a także za trasę rowerową, prowadzącą do Florianki.

Opłaty ponosi się też za udostępnianie parku, a w szczególności za udostępnienie takich obiektów, jak: Ośrodek Edukacyjno – Muzealny, Izba Leśna we Floriance oraz Roztoczańskie Centrum Naukowo-Edukacyjne.

Zgłoś błąd

Mapa Roztoczańskiego Parku Narodowego

Atrakcje turystyczne i zabytki w Roztoczańskim Parku Narodowym

Roztoczański Park Narodowy - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna