Spisz

Słowacja w pigułce

Flaga Słowacji
Oficjalna nazwa Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika)
Stolica
Bratysława
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
język słowacki i języki mniejszości narodowych
Liczba ludności
5 397 036
Powierzchnia
49 035m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki na Spisz Hotele na Spiszu

Co warto zobaczyć w Spiszu?

Między Beskidami, Pieninami i Tatrami rozciąga się malowniczy i wciąż jeszcze wolny od masowej turystyki Spisz. Jest to region trans graniczny, a w Polsce znajduje się jedynie niewielka część jego obszaru. Pozostała część Spiszu leży na Słowacji. Przez wieki ten wielokulturowy region, gdzie mieszały się wpływy polskie, niemieckie, węgierskie i słowackie był obiektem sporów i wojen. Jednocześnie dzięki położeniu przy szlakach handlowych rozwijał się tu handel, a korzystne ukształtowanie terenu pozwalało na prowadzenie rolnictwa. Spisz był więc bogaty, a historia pozostawiła tu liczne zabytki.

Połączenie pięknych krajobrazów i interesujących zabytków to największe atuty Spiszu. W jego skład wchodzą sięgające około 800-900 m n.p.m. Pieniny Spiskie i Magura Spiska przecięte dolinami licznych potoków. Na zachodzie granicę regionu wyznacza rzeka Białka, która ma tu swój malowniczy przełom objęty ochroną rezerwatu przyrody. Na północy dość wyraźną granicą jest Dunajec i Jezioro Czorsztyńskie oraz dolina między Gorcami i Pieninami.

Spisz to łagodne wzniesienia pokryte polami lub porośnięte, jak grzbiet Pienin Spiskich, lasem. Jest tu mnóstwo widokowych miejsc, z których podziwiać można rozległe panoramy Tatr, Gorców, Beskidu Sądeckiego czy Beskidu Żywieckiego z Babią Górą. Świetnymi miejscami widokowymi są niepozorny Grandeus nad Łapszami, najwyższy szczyt Pienin Spiskich, Żar, z którego podziwiać można m.in. Jezioro Czorsztyńskie oraz Przełęcz nad Łapszanką z fenomenalnym widokiem na Tatry.

Spisz to także region o wielowiekowej historii. Osadnictwo na tych terenach datowane jest od XII w. Początkowo zasiedlali je osadnicy z Niemiec i Węgier. Z czasem cały region stał się obiektem rywalizacji polsko-węgierskiej ze względu na doskonałe położenie przy szlakach handlowych i świetne warunki rozwoju rolnictwa. Granica między Polską i Węgrami znajdowała się wówczas na Dunajcu, a węgierskim zamkiem granicznym oddanym pod opiekę rodzinom szlacheckim tego kraju był zamek Dunajec w Niedzicy. Aż do końca II wojny światowej miał on węgierskich właścicieli, a dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków w okolicy.

Oprócz zamku w Niedzicy, Spisz oferuje turystom wioski o interesującej architekturze, zbliżonej do tych, jakie można zobaczyć za południową granicą. Ich centralnym miejscem jest owalny plac, przy którym wznosi się kościół. Piękne gotyckie kościoły z barokowym wyposażeniem zwiedzić można w Niedzicy, Frydmanie, Nowej Białej czy Krempachach. Z kolei w niewielkim Trybszu znajduje się malowniczy drewniany kościół pw. Elżbiety Węgierskiej, w którym podziwiać można malowidło przedstawiające panoramę Tatr.

Spisz jest wciąż nieodkryty przez masową turystykę. Dominują tu gospodarstwa agroturystyczne i niewielkie, rodzinne pensjonaty. Jest oazą spokoju, świetnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Przebiega przez jego tereny szlak Velo Dunajec. Może być także idealną bazą wypadową dla tych, którzy chcieliby się wybrać w Pieniny, Gorce czy nawet Tatry. Do ich szlaków dojechać stąd można w mniej niż godzinę. W okolicy można także skorzystać z oferty spływu Dunajcem, którego początkowa przystań znajduje się w Sromowcach Kątach, a tuż za granicą Spiszu odwiedzić wpisany na listę UNESCO kościół św. Michała w Dębnie.

Zgłoś błąd

Mapa Spisza

Miasta w Spiszu

Atrakcje turystyczne i zabytki w Spiszu

Warto wiedzieć

Miasta w pobliżu Spisz

Spisz - galeria zdjęć

Słowacja w pigułce

Flaga Słowacji
Oficjalna nazwa Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika)
Stolica
Bratysława
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
język słowacki i języki mniejszości narodowych
Liczba ludności
5 397 036
Powierzchnia
49 035m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna