Sudety

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Sudet Hotele w Sudetach

Co warto zobaczyć w Sudetach?

Położone na pograniczu polsko-czesko-niemieckim Sudety, to góry niezwykle różnorodne. Ciągną się od doliny Łaby po Bramę Morawską, w zlewiskach aż trzech europejskich mórz – Czarnego, Bałtyckiego i Północnego. Pomimo dużej powierzchni i ogromnego bogactwa rzeźby ruch turystyczny skupia się tu w kilku najbardziej znanych punktach. Dzięki temu w wielu miejscach można nadal cieszyć się ciszą, spokojem i kontaktem z przyrodą.

Regiony w Sudetach

Sudety podzielić można na: Sudety Zachodnie (Śnieżka), Sudety Środkowe (Wielka Desztna, Orlica) oraz Sudety Wschodnie (Pradziad, Wysoki Jesionik, Śnieżnik). Wyróżnić można wyraźne piętra  klimatyczne (klimat wilgotny i chłodny w górach oraz wilgotny i ciepły na pogórzu). Sama nazwa wskazywała pierwotnie, że jest to miejsce – las, w którym przebywają dziki (dzikie świnie).

Sudety należą do najstarszych gór w Polsce. Wypiętrzone podczas starych fałdowań kaledońskich i hercyńskich zostały podczas ostatniej orogenezy alpejskiej potrzaskane na osobne bloki, które uległy dalszemu wynoszeniu. Dzięki tak skomplikowanemu pochodzeniu Sudety to prawdziwy raj dla geologów. Już w przeszłości wydobywano tu różne cenne metale i kruszce. Pozostały po nich stare kopalnie, które obecnie udostępniane są turystom. Najsłynniejsze z nich to kopalnia złota w Złotym Stoku oraz dawne kopalnie uranu nazywane Sztolniami Kowarskimi. Skomplikowana budowa geologiczna Sudetów wiąże się także z obecnością na tym terenie jaskiń, z których najbardziej znana to Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie oraz wód mineralnych wykorzystywanych w tutejszych uzdrowiskach. W Sudetach spotkać można różnego rodzaju surowce naturalne: węgiel kamienny i brunatny, baryt, uran, kamienie półszlachetne oraz surowce skalne (np. granity, bazalty, marmury). Z Sudetów wypływają trzy duże rzeki: Odra, Morawa i Łaba oraz wiele mniejszych rzek, które mają ujścia w Morzu Bałtyckim, Morzu Czarnym i Morzu Północnym.

Sudety zachwycają przyjezdnych różnorodnością krajobrazów. Znajdziemy tu zarówno łagodne, porośnięte lasami, kopiaste wzgórza Gór Bardzkich, Orlickich czy Bystrzyckich, obłe, pokryte rumoszem skalnym, spłaszczone wielowiekową działalnością czynników atmosferycznych ale jednocześnie bogate w polodowcowe jeziora Karkonosze, z najwyższym szczytem Sudetów Śnieżką, wznoszącą się na wysokość 1602 metrów n.p.m., czy w końcu malownicze, trapezowate Góry Stołowe. Te ostatnie, składające się z potężnych boków skalnych tworzących liczne korytarze i fantazyjne formy porównywane są często do skalnych miast. Każdego roku ścieżkami między skałami Szczelińca, Błędnych Skał czy Adrspassko-Teplickiego Skalnego miasta przechodzą setki tysięcy turystów. Uroki tutejszych krajobrazów docenili także filmowcy, a szeroka publiczność mogła je oglądać w ostatnich latach miedzy innymi w ekranizacji „Opowieści z Narnii”.

W Sudetach istnieje dobrze rozwinięty i bardzo zróżnicowany przemysł: wydobywczy (surowców skalnych i węgla brunatnego, a w przeszłości złota, srebra i żelaza), energetyczny, szklarski, odzieżowy, hutniczy, chemiczny czy przetwórczy. Napotkać można wiele opuszczonych kopalni, hałd, kamieniołomów i sztolni.

Atrakcje turystyczne & Zabytki

Choć większość turystów odwiedza rejon Sudetów ze względu na tutejszą przyrodę i krajobrazy, nie można zapominać, że znajduje się tu także wiele cennych zabytków. Wiele z nich przyciąga urokiem tajemniczości i nieodkrytych wciąż zagadek z okresu II wojny światowej. Podziemne kompleksy niemieckich fabryk i schronów takie jak Sztolnie Walimskie czy podziemia zamku w Książu wciąż działają na wyobraźnię. Miłośnicy militariów i budowli obronnych zachwyci twierdza w Kłodzku, amatorzy nietypowej architektury mogą tu zobaczyć jedyny poza Skandynawią kościół Wang, który stoi w Karpaczu oraz kaplicę Czaszek w dzielnicy Kudowy Zdroju, Czermnej. Nie można także zapomnieć o tutejszych zamkach, wśród których na czoło wysuwa się Książ.

Sudety odwiedzane są o każdej porze roku. To doskonałe miejsce do uprawiania turystyki aktywnej, takiej jak wędrówki piesze, kolarstwo czy narciarstwo. W okolicach Szklarskiej Poręby wytyczone są nawet trasy, na których odbywają się zawody MTB. Z kolei zimą narciarzy przyciągają stoki w Karpaczu czy Zieleńcu.

Zgłoś błąd

Mapa Sudet

Miasta w Sudetach

Atrakcje turystyczne i zabytki w Sudetach

Wodospad Szklarki

Ten malowniczy zakątek znajdujący się poniżej Szklarskiej Poręby spodoba...
Wodospad Szklarki

Miasta w pobliżu Sudety

Sudety - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna