Województwo lubelskie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Województwa lubelskiego Hotele w Województwie lubelskim

Co warto zobaczyć w Województwie lubelskim?

Województwo lubelskie położone jest w tak zwanej „wschodniej ścianie Polski”, konkretnie na obszarze Niziny Południowopodlaskiej, Polesia Wołyńskiego, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej oraz Kotliny Sandomierskiej. Lubelszczyzna, od wielu wieków pozostająca na terenach, gdzie kultura Zachodu stykała się z kulturą Wschodem, łączy w sobie po trochę tradycji katolickich, prawosławnych i judaistycznych oraz tych postrzeganych w naszym kraju za orientalne – greckich, ormiańskich czy tatarskich. Przedstawiciele tych nacji pozostawili po sobie cenny dorobek kulturowy w postaci m.in. licznych zabytkowych obiektów architektury.

Województwo lubelskie, to nie tylko ciekawa historia, ale także zróżnicowane krajobrazy: wapienne skały, pagórki i doliny, gęsta sieć wąwozów, piaszczyste wydmy, rozległe kompleksy leśne, wodospady, skamieniałe drzewa i tajemnicze, ciągle do końca nieodkryte bunkry, kryjące się w terenie. Województwo spodoba się zwłaszcza tym, którzy cenią sobie odpoczynek na łonie natury: ponad 23% jego powierzchni zajmują objęte ochroną parki narodowe, krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Znaleźć można tu również aż 1500 pomników przyrody. O niezwykłych walorach środowiska naturalnego Lubelszczyzny świadczy fakt, że duża część Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego wraz z Poleskim Parkiem Narodowym znalazła się w obrębie Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie”. To właśnie tutaj znajdują się jedne z najbardziej rozległych bagien i torfowisk, będących naturalnym siedliskiem wielu zwierząt (m.in. żółwia błotnego) i roślin, a także naturalną południowo-zachodnią granicą lasotundry.

Lubelszczyzna znajduje się w polskiej czołówce, jeżeli chodzi o ilość znakowanych turystycznych szlaków pieszych – znaleźć można ich tutaj ponad 3200! Najczęściej uczęszczanymi są te znajdujące się na terenie Roztocza, Lasów Janowskich i Puszczy Solskiej. Dużym zainteresowaniem cieszą się również doliny, Wisły i Bugu, urzekające pięknymi, sielskimi krajobrazami.

Lubelszczyzna znana jest ze swoich uzdrowisk. Jednym z nich jest Nałęczów –
znajdujący się tutaj ośrodek leczniczy specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu chorób serca i układu krążenia i pochwalić może się goszczeniem w swych progach wybitnych polskich pisarzy: Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego.

W województwie lubelskim, oprócz atrakcji znajdujących się nad ziemią, zwiedzać można również te zlokalizowane pod nią. W Lublinie, stolicy regionu, funkcjonuje licząca sobie ok. 300 metrów Lubelska Trasa Podziemna, wiodąca przez piwnice kamienic Starego Miasta.

Zgłoś błąd

Mapa Województwa lubelskiego

Miasta w Województwie lubelskim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Województwie lubelskim

Miasta w pobliżu Województwo lubelskie

Województwo lubelskie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna