Województwo opolskie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Województwa opolskiego Hotele w Województwie opolskim

Co warto zobaczyć w Województwie opolskim?

Województwo opolskie jest obecnie najmniejszym polskim województwem. Zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części kraju, pomiędzy województwem dolnośląskim a śląskim. Od strony zachodnie graniczy z Czechami oraz Wielkopolską. Jako ziemia pogranicza ma bardzo burzliwą i bogatą historię oraz wielokulturowe dziedzictwo – tereny te w czasie wielu wieków znajdowały się pod panowaniem Piastów, królów Czech, Prus, Niemiec i austriackich Habsburgów. Narodowo i etnicznie różnorodna ludność Opolszczyzny sprawia, że region charakteryzuje się dużą kulturową odrębnością – jego mieszkańcy określają się mianem Polaków, Ślązaków i Niemców.

Większa część województwa znajduje się na terenie Niziny Śląskiej. Opolskie jest regionem rolniczo-przemysłowym, dzięki dogodnym warunkom przyrodniczym – nizinne ukształtowanie i wysoka jakość gleb sprawia, że znajduje się tutaj wiele wsi. Coraz więcej mieszkańców, świadomych atrakcyjności województwa, decyduje się na świadczenie usług agroturystycznych. Bogata i zadbana wieś jest elementem charakterystycznym dla Opolszczyzny i doskonałym miejscem na odpoczynek z dala od hałasu miasta.

Na obszarze województwa spotkać można wiele wapiennych skałek, a liczne kamieniołomy są stałym elementem krajobrazu, świadczącym o wiekowej tradycji przemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska. Dużą część obszaru zajmują lasy – na ich terenie znajdują się 4 parki krajobrazowe i wiele obszarów chronionych ze względu na ich wyjątkową faunę i florę. Do największych kompleksów leśnych zaliczane są m.in. Bory Niemodlińskie i Lasy Lublinieckie. Szlaki turystyczne znajdujące się w okolicy jednego z najwyższych wzniesień, Góry Św. Anny, zainteresują przede wszystkim miłośników pieszych i rowerowych wycieczek.

Opolszczyzna jest teren bogatym w liczne zabytki architektoniczne pochodzące z różnych epok, począwszy od średniowiecznych zamków obronnych, przez barokowe pałace ociekające zdobieniami, aż po XIX-wieczne dworki, kameralne i skromne. Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się m.in. zamek w Mosznej, ruiny XIX wiecznego pałacu w Kopicach, zamek Piastów Śląskich w Brzegu czy późnobarokowy pałac w Kamieniu Śląskim. Warto odwiedzić również te mniej znane, lecz równie ciekawe.

Zgłoś błąd

Mapa Województwa opolskiego

Miasta w Województwie opolskim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Województwie opolskim

Miasta w pobliżu Województwo opolskie

Województwo opolskie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna