Województwo świętokrzyskie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Województwa świętokrzyskiego Hotele w Województwie świętokrzyskim

Co warto zobaczyć w Województwie świętokrzyskim?

Województwo świętokrzyskie położone jest w południowej części środkowej Polski, w lewostronnej części dorzecza Wisły. Jego granice częściowo wyznaczone zostały przez naturę: na wschodzie płynie Wisła, na zachodzie zaś trzy inne rzeki – Nida, Pilica i Czarna Włoszczowska.

Najbardziej charakterystycznym dla Ziemi Świętokrzyskiej elementem są Góry Świętokrzyskie, znajdujące się w samym centrum Wyżyny Kieleckiej. Góry te, zaraz obok Sudetów, uznawane są za jedno z najstarszych pasm górskich w naszym kraju. Ze względu na duże walory przyrodnicze na ich terenie utworzony został Świętokrzyski Park Narodowy. Nie jest jednak on jedyną formą ochrony naturalnego bogactwa województwa – na jego terenie znajduje się również sześć parków krajobrazowych i 70 rezerwatach przyrody. Na turystów czekają liczne atrakcje: czyste, świeże powietrze, rozległe lasy zamieszkane przez liczne gatunki zwierząt, urokliwe strumienie, łąki i pola a także mnogość szlaków, idealnych do pieszych i rowerowych wędrówek. Szczególną wartością województwa świętokrzyskiego są rezerwaty przyrody nieożywionej, w których znaleźć można niezwykłe perełki, takie jak: Jaskinia Raj słynąca z licznych stalaktytów i stalagmitów, były kamieniołom Kadzielnia w Kielcach, rezerwat Miedzianka, Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego, znane z najdłuższej w Europie, liczącej sobie blisko 500 metrów, podziemnej trasy turystycznej czy Gagaty Sołtykowskie.

Świętokrzyskie, to nie tylko piękne krajobrazy, ale również ciekawa historia, która pozostawiła po sobie liczne zabytki: kościoły, zamki, pałace oraz przydrożne kapliczki pamiętające czasy sprzed setek lat. Część z nich jest niezwykle popularna, inne z kolei zostały nieco zapomniane – co nie znaczy, że nie są warte zobaczenia. Wręcz przeciwnie – czekają na to, by odkryć je ponownie. Do najczęściej odwiedzanych zabytków architektury należą m.in.: Zamek w Chęcinach, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Klasztor na Świętym Krzyżu, Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach.

Niezwykle cenną atrakcją regionu są piękne miasta. Sandomierz, Szydłów, Pińczów, Bodzentyn, Opatów czy Chmielnik co roku przyciągają wielu podróżnych chcących odkrywać tajemnice skryte w uliczkach i murach budynków. Bardzo ciekawie prezentuje się architektura sakralna. Perłą regionu jest znajdujący się na Łysej Górze kościół i klasztor świętokrzyski. Inne słynne zespoły klasztorne znajdują się m.in. w Wąchocku, Jędrzejowie, Karczówce i Sulisławicach.

Miastem wojewódzkim są Kielce. Województwo cieszy się popularnością za względu na obecność uzdrowisk. Najsłynniejsze z nich znajdują się w Busko-Zdroju i Solcu-Zdroju.

Zgłoś błąd

Mapa Województwa świętokrzyskiego

Miasta w Województwie świętokrzyskim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Województwie świętokrzyskim

Miasta w pobliżu Województwo świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna