10 interesujących wysp pływowych

To jedne z największych ciekawostek, jakie stworzyła natura. Mowa o wyspach pływowych, które wyspami są tylko czasowo. To, czy odcięte są od lądu stałego, zależy od... aktualnego położenia Księżyca. Wzajemne przyciąganie się Ziemi i naszego naturalnego satelity powoduje bowiem ruchy wody morskiej zwane pływami. Na całym świecie oceany podnoszą się i opadają w cyklu około dwunastogodzinnym. Na morzach odciętych od oceanów, takich jak Bałtyk, przypływy i odpływy są praktycznie niewidoczne, ale są miejsca na świecie, gdy różnice mogą przekraczać nawet 10 metrów.

A że przy samym brzegu woda może być płytka, w trakcie odpływu zostaje odsłonięta całkiem spora połać lądu. Jeśli w pobliżu jest wyspa, na kilkanaście godzin przestaje być ona wyspą, a staje się półwyspem. Takich miejsc na świecie jest mnóstwo, a w Europie skupiają się one na wybrzeżach francuskim i brytyjskim. I właśnie teraz przyjrzymy się dziesięciu najciekawszym wyspom pływowym. Zapraszamy.


« poprzednie 1 / 10 następne »

#1Newquay, Wielka Brytania

Dom w Newquay Fot: Francisco Antunes/CC BY
»
Dom na małej wysepce w Newquay Fot: michaelhimsolt/CC-BY-SA
»
Dom w Newquay Fot: Francisco Antunes/CC BY
»
Towan Beach w Newquay Fot: Kicior99/CC-BY-SA
»
Odkryta przez odpływ plaża Towan w Newquay Fot: Gavin Lynn/CC BY
»

Nie pozostaje nam nic innego, jak zazdrościć rodzinie, która zbudowała sobie dom położony na szczycie tej bardzo niewielkiej, położonej w Anglii wysepki. Patrząc na nią można pomyśleć, że mieszkańcy są całkowicie odcięci od świata, ale na szczęście wyspa w miejscowości Newquay została połączona z lądem niewielką kładką. Gdy jest odpływ, poniżej stromego wybrzeża wyspy odsłania się szeroka piaszczysta plaża, chętnie wykorzystywana latem do opalania się i kąpieli, jednak gdy przyjdzie przypływ, zostaje ona całkowicie zalana przez morską wodę.« poprzednie 1 / 10 następne »

Zobacz teżstrzałka do góry