10 najbardziej imponujących starych akweduktów na świecie

Akwedukty budowano w celu zapewnienia stałego przepływu wody z odległych nieraz o dziesiątki kilometrów źródeł, bezpośrednio do miast oraz miejscowości. Zaopatrywały one w wodę publiczne łaźnie, fontanny oraz prywatne domy. Ogromna ilość akweduktów biegła wysoko nad miejskim krajobrazem, poprzez likwidację naturalnych dolin rzecznych lub wykorzystując erozję gleby na płaskich obszarach.
W poniższym zestawieniu postaraliśmy się zebrać akwedukty antyczne, powstające jeszcze w czasach starożytnych Rzymian, jak i te, których data ukończenia przypada na czasy nowożytne. Dzięki temu dokładniej zaobserwować można różnicę pomiędzy techniką oraz sposobem budowy tych wyjątkowych konstrukcji kilka tysięcy i kilkaset lat temu.


« poprzednie 1 / 10 następne »

#1Akwedukt w Segowii, Hiszpania

Akwedukt w Segowii nocą Fot: Jebulon/Domena publiczna
»
Akwedukt w Segowii Fot: Bernard Gagnon/CC-BY-SA
»
Widok z góry na akwedukt w Segowii Fot: McPolu/CC-BY-SA
»
Akwedukt w Segowii Fot: Bernard Gagnon
»

Akwedukt w Segowii skonstruowany został przez Rzymian i obecnie jest jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych starożytnych zabytków, które znajdują się na Półwyspie Iberyjskim. Obiekt znajduje się w Hiszpanii i jest przede wszystkim symbolem Segowii, o czym świadczy jego obecność na miejskim herbie.
Pierwsza część akweduktu powstała w pierwszym wieku naszej ery i składa się z 36 półkolistych łuków. Pierwsza poważniejsza przebudowa miała miejsce w XV wieku naszej ery w celu naprawy zniszczonych przez Maurów elementów akweduktu w 1082 roku. Linia łuków zorganizowana jest w dwóch poziomach, uzupełniona o proste dekoracje, które jednocześnie stanowią wsparcie dla całej struktury.« poprzednie 1 / 10 następne »

Zobacz teżstrzałka do góry