10 najciekawszych atrakcji podziemnych w Polsce

Często wydaje się nam, że to co najbardziej atrakcyjne musi być widoczne z daleka. Powinno błyszczeć, przyciągać wzrok wielkością, wyróżniać się na tle innych budowli. Zapominamy jednak, że niemniej atrakcyjne rzeczy i miejsca mogą pozostawać w ukryciu. Niewielka nadbudówka kryjąca wejście, czasem właz czy zakratowane wejście stanowią bramę do miejsc niezwykłych. Stare kopalnie, poniemieckie fabryki, dawne piwnice kupieckie czy wytworzone przez naturę jaskinie to miejsca, które zajmują poczesne miejsce na turystycznej mapie Polski. Ich zwiedzanie to nie tylko podróż do ciekawych i niejednokrotnie unikalnych miejsc ale także zastrzyk adrenaliny przy schodzeniu coraz głębiej pod ziemię. Odpowiednio wyeksponowane i wyciągnięte z mroków podziemi przyciągają co roku tysiące turystów.

#1. Sztolnie Kowary

Udostępnione dla turystów w roku 2000 kowarskie sztolnie to pozostałość po dawnych kopalniach. Istniały one już w średniowieczu, kiedy wydobywano tu przede wszystkim rudy żelaza. Trudnili się tym głównie Walonowie, którzy uchodzili za doskonałych górników oraz wspaniałych poszukiwaczy nowych złóż. W latach dwudziestych XX wieku w Kowarach Niemcy zaczęli wydobywać uran. Po II wojnie światowej kopalnie eksploatowane były na potrzeby ZSRR. Dziś znajduje się tu podziemne muzeum minerałów. Trasa prowadzi także w głąb historii tutejszych kopalń do czasów walońskich. Pokazuje ich techniki pracy i poszukiwań a następnie pozwala prześledzić ich zmiany na przestrzeni wieków aż do współczesności.

10 najciekawszych atrakcji podziemnych w Polsce
Autor: arekz, Licencja: CC BY

10 najciekawszych atrakcji podziemnych w Polsce
Autor: Monopol, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

10 największych miast świata

Atrakcyjne miejsca pracy, prestiżowe uczelnie, możliwość korzystania z dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i najnowszych...
10 największych miast świata