10 najciekawszych tuneli na świecie

Szybkie podróżowanie na masową skalę nie byłoby możliwe, gdyby nie sieci tuneli, które pozwalają pokonać morza nie przesiadając się na promy i góry, nie przesiadając się do samolotów. Wysyp wielkich konstrukcji tunelowych obserwujemy od lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku, ale nie tylko największe, najszybsze i najdłuższe naszym zdaniem jest piękne. Niektóre tunele powstały dzięki siłom natury, niektóre przypadkiem, a niektóre bynajmniej nie po to, aby łączyć, ale wręcz przeciwnie: dzielić.

Dziesięć najbardziej dziwnych tuneli na świecie prezentujemy wam w naszym rankingu. Są one warte uwagi, bo przedstawiają często ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, ale nie tylko. Zapraszamy do lektury.


« poprzednie 1 / 10 następne »

#1Tunel Laerdal

Wjazd do tunelu Laerdal Fot: xdmag/CC-BY-SA
»
Wnętrze Tunelu Laerdal Fot: Jorn Eriksson/CC BY
»
Wnętrze Tunelu Laerdal Fot: Kunderka, Bania/Domena publiczna
»
Tunel Laerdal w Norwegii ma aż 15 kilometrów długości i jedzie się nim około 20 minut. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w miejscach pod ziemią, których końca nie widać, nie leży w naturze człowieka. Przecież zostaliśmy stworzeni jako ssaki lądowe. Dlatego konstruktorzy tunelu Laerdal w porozumieniu z psychologami postanowili... nieco umilić podróż kierowcom, którzy pod ziemią muszą spędzić ponad kwadrans. Aby łatwiej było utrzymać im koncentrację a tym samym panowanie nad kierownicą, tunel został oświetlony na różny sposób na kilku odcinkach. Dzięki temu ma się wrażenie, że jedzie się nie jednym, ale kilkoma oddzielnymi tunelami.[ Zobacz wiecej informacji ]

« poprzednie 1 / 10 następne »

Zobacz teżstrzałka do góry