10 rzeczy, które warto wiedzieć o Andach

Andy są potężnym systemem górskim ciągnącym się wzdłuż zachodnich granic Ameryki Południowej. Ich łączna długość to ponad 9 000 km, natomiast szerokość to 200 - 800 km. Najwyższym szczytem jest tu Aconcagua wznosząca się na wysokość 6 960 m n.p.m. Na ich terenie leży aż 7 państw.

To obszar o ogromnej różnorodności klimatu, świata roślin i zwierząt oraz kultur. Mówiąc o Andach nie można zapomnieć o Rzymianach Ameryki Południowej, czyli rdzennych mieszkańcach tych gór – Inkach. Kolebka ich kultury to okolice największego wysokogórskiego jeziora na Ziemi – Titicaca. Najbardziej znani są na świecie z monumentalnych budowli kamiennych, systemu dróg oraz z kalendarza.

Poniżej przedstawiam „10 rzeczy, które warto wiedzieć o Andach”


« poprzednie 1 / 10 następne »

#1Aconcagua

Aconcagua Fot: David/CC BY
»
Aconcagua Fot: desbiens_jean/CC BY
»

Jest to najwyższy szczyt Andów wznoszący się na wysokość 6 960 m n.p.m. W języku Indian Keczua Acconcahuac to Kamienny Strażnik. Leży w południowej części tego pasma górskiego, na terenie Argentyny. Pokryta jest wiecznym śniegiem i lodowcami. Pierwsze udokumentowane wejście miało miejsce w 1897 roku. Szczyt zdobył wówczas Matthias Zurbriggen ze Szwajcarii. W 1934 roku na Aconcaguę wyruszyła pierwsza polska wyprawa. W jej składzie znaleźli się: Stefan Daszyński, Konstanty Jodko-Narkiewicz, Stefan Osiecki i Wiktor Ostrowski. To właśnie ta ekipa wytyczała drogę od wschodniej strony przez lodowiec, którą nazwano Lodowcem Polaków. Uważana za kluczowy etap treningu dla ekip, które chcą zaatakować Mount Everest.« poprzednie 1 / 10 następne »

Zobacz też
planetescape.pl
sieć q hotel logo
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry