15 naprawdę oryginalnych faktów geograficznych

Nasza planeta kryje w sobie nie tylko ogromną ilość przepięknych krajobrazów i wyjątkowych połaci terenu, ale również szereg geologicznych anomalii oraz tajemnic. Ich ogromna liczba powoduje, iż tak naprawdę nigdy nie będziemy w stanie odkryć wszystkich sekretów, które natura pilnie przed nami strzeże.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że sporą ich część udało nam się już dawno odkryć i zaobserwować. Specjalnie dla Was postanowiłem zebrać więc 15 tych ciekawostek i faktów dotyczących ziemi, geografii oraz geologii, które wydają się być najbardziej oryginalne i nietypowe.


« poprzednie 1 / 15 następne »

#1Najkrótsza nazwa miejscowości

Wieś Å w gminie Moskenes w Norwegii Fot: Sam Greenhalgh/CC BY
»

Z pewnością myślicie teraz o trzy- lub dwuliterowych nazwach. Jak się jednak okazuje, nie są one niczym szczególnym przy leżącym na terenie przygranicznym Szwecji i Norwegii „Å”. Chociaż dla nas jest to tylko i wyłącznie pojedyncza samogłoska z dziwnym kółkiem na swoim czubku, to w języku skandynawskim jest powszechnie spotykana.
Co więcej, posiada przypisane do siebie bezpośrednie znaczenie i przetłumaczyć na polski możemy ją jako... rzekę! Chociaż „Å” to naprawdę oryginalna i ciekawa nazwa, to mieszkańcom i władzom miejscowości sprawia jednak straszliwe problemy. Regularnie bowiem miejsce mają kradzieże tabliczek informujących o wjeździe do miejscowości, czy też tabliczek adresowych znajdujących się na domach. „Turyści” bardzo często mają chrapkę na zdobycie tablicy z oryginalną nazwą.



« poprzednie 1 / 15 następne »

Zobacz też



strzałka do góry