5 najpiękniejszych latarni morskich polskiego wybrzeża

Od stulecie latarnie morskie (nazywane czasami blizami, bakami czy też tormami) informowały żeglarzy o zbliżającym się lądzie i ostrzegały o niebezpiecznych mieliznach i skałach. Chyba najbardziej znaną na świecie latarnią morską jest ta zaliczana do siedmiu cudów świata starożytnego – latarnia w Faros, lecz nie można jej podziwiać, gdyż uległa zniszczeniu. Miała ona niezwykle istotne znaczenie dla starożytnych żeglarzy, gdyż pozwalała bezpiecznie dotrzeć do portu w Aleksandrii. Pierwsze latarnie morskie w północnej i zachodniej Europie zostały wybudowane przez Rzymian w okolicach Dover i na północnym wybrzeżu Francji już w I w. p.n.e. Latarnie morskie na wszystkich ważniejszych szlakach były budowane na przestrzeni wieków i do końca XIX w znajdowały się praktycznie na wszystkich ważniejszych szlakach morskich. Pierwsze obiekty sygnalizacyjne w Polsce zostały wybudowane już z początkiem XVII w. Większość z polskich latarni działa do dzisiaj. Są one używane w razie awarii sonarów i innych nowoczesnych sprzętów służących do lokalizacji. Pomagają wówczas w prowadzeniu bezpiecznej żeglugi. Działających latarni wzdłuż polskiego wybrzeża jest 15. Dzisiaj, służą głównie za atrakcje turystyczne nadmorskich miejscowości, jednak do tej pory niewiele osób odkryło ich urok. W wielu z nich można zobaczyć jak wyglądała kiedyś praca latarnika. Zaś trudy wspinaczki na samą górę do pomieszczenia zwanego laterną, wynagradzają zapierające dech w piersiach widoki, które można podziwiać z góry. Poniżej przedstawiono pięć najciekawszych latarni morskich polskiego wybrzeża.

#1. Latarnia Morska Ustka

Pierwszym obiektem spełniającym rolę latarni morskiej w Ustce był maszt postawiony przy stacji pilotów, na który wciągano aparaturę Frensela. Dopiero w 1982 r. został postawiony nowy budynek stanowiący stację pilotów, do którego dobudowano ośmiokątną wieżę, która do dziś spełnia funkcję latarni morskiej. Początkowo latarnia emitowała czerwone światło, które miało zasięg ok. 6 mil. W 1904 r. światło latarni zostało zamienione na białe. Aby dostać się na laternę, trzeba pokonać kręte schody. Z góry wieży można podziwiać wspaniałą panoramę miasteczka oraz bezkresny morski horyzont.

5 najpiękniejszych latarni morskich polskiego wybrzeża
Autor: Mateusz Frycz, Licencja: CC-BY-SA

5 najpiękniejszych latarni morskich polskiego wybrzeża
Autor: Paweł 'pbm' Szubert, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

10 największych miast świata

Atrakcyjne miejsca pracy, prestiżowe uczelnie, możliwość korzystania z dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i najnowszych...
10 największych miast świata