5 najstarszych cerkwi w Polsce

Są piękne. Niepowtarzalne. Ujmujące. Jedne bardziej, inne mniej strojne. Jedne bardzo dumne. Inne ujmujące skromnością. Budzą zachwyt. Niektóre zmuszają do refleksji. Takie są właśnie polskie cerkwie. Trudno znaleźć region popularny turystycznie, na którym nie znajdowałaby się przynajmniej jedna taka budowla. Ich wkomponowanie się w krajobraz danego obszaru, nadaje temu miejscu szczególnego uroku i podkreśla jego wyjątkowość.
Cerkwie to obiekty sakralne będące odpowiednikiem naszych katolickich kościołów. Związane są one z innowierstwem czyli grekokatolicyzmem oraz prawosławiem. Większość z nich stanowi jedynie obiekty zabytkowe. Inne z kolei wciąż czynne, udostępniane są jednocześnie ciekawskim zwiedzającym. Dziś poznamy najstarsze z nich.5Cerkiew w Powroźniku (województwo małopolskie)

Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku Fot: Krzymill/CC BY
«»

Pełna nazwa obiektu brzmi: Cerkiew p.w. św. Jakuba Młodszego Apostoła.
Jak wskazują dane, została ona wzniesiona w 1604 roku. Uznawana jest za jedną z najstarszych cerkwi łemkowskich w Polsce. Budowla została wykonana w całości w drewnie.
Na uwagę zwraca fakt, że posiada ona okna jedynie od strony południowej.
Największe skarby tego obiektu to dwie cenne ikony: jedna z 1623 roku zatytułowana Sąd Ostateczny; drga pochodzi zaś z 1646 roku i nosi tytuł Opłakiwanie Chrystusa.
Obecnie została adaptowana na kościół rzymskokatolicki.

[ Zobacz wiecej informacji ]


Zobacz też
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry