Pięciu przedstawicieli australijskiej fauny, których nie chciałbyś spotkać w trakcie podróży po Czerwonym Lądzie

Związek Australijski to jedyne państwo na świecie, które jednocześnie jest wyspą i kontynentem. Leżący na półkuli południowej Czerwony Ląd od wschodu i północy oblewają wody Oceanu Spokojnego, a od zachodu i południa Oceanu Indyjskiego. Poprzez ląd Australia nie sąsiaduje z żadnym krajem. Natomiast poprzez granicę morską jej sąsiadami są takie kraje, jak Indonezja, Papua-Nowa Gwinea, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Wyspy Salomona, Vanuatu i Timor Wschodni.

Sydney i Melbourne leżące w Australii są nie tylko największymi miastami kraju, ale i jednymi z największych i najbardziej nowoczesnych metropolii świata. Pierwsze z nich słynie z pięknego budynku Opera House, a drugie z faktu bycia jednym z najlepszych miast do życia na świecie (nadane przez „The Economist”). Natomiast Canberra - stolica Australii to ciche, spokojne i zielone miasto, które nie posiada połączeń z żadnym innym państwem świata.

Czerwony Ląd to także nieprzyjazny człowiekowi outback ze znajdującym się na jego terenie największym monolitem na świecie Ayers Rock / Uluru, największy park świata Kings Park i największa na Ziemi rafa koralowa. Australia to pustynie, sawanny i lasy równikowe. Wreszcie to Aborygeni, których historię można poznać np. poprzez skalne malowidła w Parku Kakadu.

Australia to także fauna i flora. Nazywana jest przyrodniczym rogiem obfitości. 80% występujących tu przedstawicieli świata zwierząt nie spotkacie nigdzie indziej na świecie. Najbardziej charakterystycznymi ssakami dla Terra Australis są torbacze; kangury, koale, mrówkojady i diabły tasmańskie. Znanymi mieszkańcami Czerwonego Lądu są także dziobaki i kolczatki, jaszczurki, węże (np. tajpan australijski) i australijskie krokodyle. Można tu spotkać takie ptaki, np. kiwi czy kazuary. Jakby tego było mało w Australii żyją rogozęby, które pojawiły się na Ziemi ok. 410 mln lat temu.

Żyje tu też prawdopodobnie najwięcej zwierząt, które mogą zabić. Pięciu przedstawicieli kontynentu australijskiego, o których mowa w tym artykule jest powszechnie uważanych za najbardziej śmiercionośne dla człowieka w swoich kategoriach.


« poprzednie 1 / 5 następne »

#1Kleszcz Ixodes holocyclus

Ixodes holocyclus Fot: Alan R Walker/CC-BY-SA
»

Występuje na terenie wschodniej Australii. Obecnie jest to najbardziej niebezpieczny ze znanych kleszczy. Ukąszenie może spowodować paraliż ciała, różnego rodzaju powikłania zdrowotne. Ixodes holocyclus może wywołać również reakcję alergiczną i przenosić choroby zakaźne.

[ Zobacz wiecej informacji ]

« poprzednie 1 / 5 następne »

Zobacz też
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry