Autor: redakcja

Najstarsze browary polskie


« poprzednie1 / 5 następne »

#1 Browar w Tychach (siedziba: Tychy, woj. śląskie)

Browar w Tychach (siedziba: Tychy, woj. śląskie)
Tyskie Browary Książęce Fot: Bartosz Prusko/CC-BY-SA
«

Założony został w 1692 roku przez baronów pszczyńskich Prominców. W czasach swojej największej świetności zaliczano go w poczet największych browarów europejskich. Kilkakrotnie modernizowany. Przeszedł również gruntowną renowację po zakończeniu II-ej wojny światowej.
Jest to czynny i doskonale radzący sobie po dziś dzień polski zakład wyrobu piwa. Obecnie funkcjonuje pod nazwą: Tyskie Browary Książęce.
Marki jakie wychodzą spod maszyn tego producenta to: Tyskie, Wojak, Peroni, Grolsch, Pilzner Urquell.


Na  kartach historii, swoje miejsce zajęły również liczne, legendarne – dziś już nie istniejące – zakłady. Dzięki nim nasze piwo dotarło do wielu oddalonych od Polski regionów Europy i świata. Na szczególną uwagę zasługują tu:

Browary Warszawskie (siedziba: Warszawa; woj. mazowieckie).

Właściwa nazwa to Browar Machleida. Zakłady te powstały w 1948 roku z inicjatywy piwowara Karola Sommera. Zakłady te przeszły kilkakrotną gruntowną rozbudowę a w 1905 roku zaistniały jako jedne z bardziej nowoczesnych dzięki zakupowi: maszyny parowej oraz pierwszej w Polsce maszyny do automatycznego napełniania butelek.

Dzięki ich istnieniu polskie piwo, było eksportowane do Rosji. Tam też browary posiadały swoje bardzo mocne i dobrze rozbudowane przedstawicielstwa.

Marka, z którego słynęły te zakłady to: piwo Królewskie (produkowane po dziś dzień ale pod szyldem firmy Heineken).


« poprzednie1 / 5 następne »

x

Zobacz również


Zobacz też
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry