Bazylika Mariacka w Gdańsku

Gdańsk w pigułce

Kraj
Bazylika Mariacka w Gdańsku
Podział administracyjny
Województwo pomorskie
Liczba ludności
460517
Powierzchnia
261,96 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 58
Współrzędne
N:54.366667
E:18.633333
Herb
Herb Gdańska

Bazylika Mariacka w Gdańsku - opis atrakcji

Bazylika Mariacka to najważniejszy i największy kościół w Gdańsku. Zaliczany jest także do największych pod względem kubatury ceglanych kościołów na świecie. Budowano ją przez ponad sto lat od 1348 r. Jest to trójnawowa budowla o układzie halowym, z transeptem oraz masywną wieżą nad wejściem. Do nawy przylegają cienkie, strzeliste wieżyczki, które są charakterystycznym elementem wyglądu zewnętrznego kościoła. Obecnie na wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Gdańska.

Bazylika bardzo mocno ucierpiała podczas II wojny światowej, a jej remont cały czas trwa. Z każdym etapem wnętrze odzyskuje coraz więcej blasku z okresu największej świetności kościoła i gdańska. W kościele zobaczyć można wiele cennych przykładów sztuki gotyckiej, renesansowej i barokowej. Gotycki tryptyk w ołtarzu głównym przestawia scenę koronacji Matki Boskiej, zaś w jego podstawie znajduje się scena złożenia do grobu. W bazylice przechowywana jest także gotycka rzeźba tak zwanej Pięknej Madonny.

W kaplicy świętego Jerzego na ścianach zachowały się fragmenty malowideł, którymi w przeszłości pokryte było całe wnętrze świątyni. Dużą wartość mają także ołtarze boczne, które fundowane były przez gdańskich kupców i cechy rzemieślnicze oraz tablica przedstawiająca Dziesięć Przykazań. W ramieniu transeptu umieszczono odrestaurowany XV wieczny zegar astronomiczny.

Zgłoś błąd

Bazylika Mariacka w Gdańsku - galeria zdjęć

Bazylika Mariacka w Gdańsku na mapie

Bazylika Mariacka w Gdańsku cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Bazylika Mariacka w Gdańsku

Miasta w pobliżu Bazylika Mariacka w Gdańsku

Regiony w pobliżu Bazylika Mariacka w Gdańsku

Warto wiedzieć

Więcej informacji