Bazylika na Skałce

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980
Herb
Herb Krakowa

Bazylika na Skałce - opis atrakcji

Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest kościołem wchodzącym w skład kompleksu klasztornego paulinów. Kościół jest miejscem męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława zadanej z rozkazu króla Bolesława Śmiałego.

Kościół, który można dziś oglądać pochodzi z połowy XVIII w., jednak tradycja istnienia w tym miejscu świątyni sięga XI w. W 1079 r. w kościele tym zginął biskup Stanisław ze Szczepanowa. Na śmierć skazał go król Bolesław Śmiały, który w wyniku swojego czynu musiał uciekać z kraju. Kult biskupa- męczennika zaowocował wyniesieniem go na ołtarze, a następnie przeniesieniem jego relikwii na Wawel. Obecnie w pierwszą niedzielę po święcie św. Stanisława (8 maja) odbywa się uroczysta procesja z relikwiami z katedry Wawelskiej na Skałkę.

Świątynia jest barokową bazyliką o dwuwieżowej fasadzie i zdobionym szczycie. Wnętrze kryje późnobarokowe ołtarze, główny z przedstawieniem św. Michała oraz boczny, w który wmontowano fragment romańskiego ołtarza, na którym widać ślady krwi św. Stanisława.

W podziemiach kościoła znajduje się Krypta Zasłużonych, w której pochowani są polscy pisarze, malarze i artyści, w tym Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański i Jacek Malczewski.

Zgłoś błąd

Bazylika na Skałce - galeria zdjęć

Bazylika na Skałce na mapie

Bazylika na Skałce cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Bazylika na Skałce

Warto wiedzieć

Więcej informacji