Fabryka Schindlera w Krakowie

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980
Herb
Herb Krakowa

Fabryka Schindlera w Krakowie - opis atrakcji

Fabryka Schindlera jest oddziałem Muzeum Krakowa. Znajduje się w na ul. Lipowej 4, gdzie od czasów dwudziestolecia międzywojennego znajdowała się Fabryka Emalia. Po rozpoczęciu wojny przejął ją po dawnych żydowskich właścicielach Oskar Schindler. Na podstawie zaświadczeń o pracy wybronił on przed wywozem do obozów zagłady ponad 1100 Żydów, których zatrudniał.

Fabryka powstała w 1937 r., a Schindler przejął ją w listopadzie 1939 r. Początkowo zatrudniał przede wszystkim Polaków, ale z czasem w załodze było coraz więcej Żydów. Zakłady produkowały wyroby emaliowane, a także menażki dla wojska, łuski i zapalniki do pocisków artyleryjskich. Dzięki strategicznemu charakterowi produkcji Schindler miał możliwość wybronienia żydowskich pracowników najpierw przed wysyłką do obozu pracy w Płaszowie, a następnie do obozów zagłady. Gdy zbliżał się front ewakuował całą fabrykę wraz załogą w Sudety.

Wojenne dzieje fabryki opisał w książce Thomas Keneally, a w 1993 r. na jej podstawie Steven Spielberg nakręcił nagrodzony 8 Oscarami film „Lista Schindlera”.

Od 2010 r. w budynku administracyjnym dawnej fabryki działa oddział Muzeum Krakowa. Znajduje się tu kompleksowa wystawa poświęcona historii miasta w okresie II wojny światowej i ukazująca losy fabryki na szerszym tle historycznym. Do dziś nie przetrwały wszystkie budynki zakładu. Na miejscu wyburzonych wzniesiono nowoczesny gmach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK).

Zgłoś błąd

Fabryka Schindlera w Krakowie - galeria zdjęć

Fabryka Schindlera w Krakowie na mapie

Fabryka Schindlera w Krakowie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Fabryka Schindlera w Krakowie

Warto wiedzieć

Więcej informacji