Katedra Wawelska

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980
Herb
Herb Krakowa

Katedra Wawelska - opis atrakcji

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wojciecha jest jednym z najważniejszych kościołów w Polsce. W przeszłości odbywały się tu królewskie koronacje, a w samym kościele oraz w jego kryptach spoczywają polscy władcy, wodzowie, politycy i ludzie kultury.

Obecna, gotycka katedra jest trzecią stojącą w tym miejscu. W kryptach zachowały się relikty wcześniejszej, romańskiej budowli z czasów Władysława Hermana w postaci krypty św. Leonarda. To właśnie w niej swoją mszę prymicyjną odprawił przyszły papież, wówczas absolwent krakowskiego seminarium duchownego, Karol Wojtyła.

Do głównego, gotyckiego korpusu kościoła przylegają późniejsze kaplice. Najważniejszą z nich jest kaplica Zygmuntowska uważana za jeden z najlepszych przykładów renesansowych kaplic w Polsce. Ważnym obiektem wewnątrz katedry jest konfesja św. Stanisława, pod która umieszczone są relikwie krakowskiego biskupa i męczennika.

Katedra wawelska jest miejscem pochówku polskich władców od Władysława Łokietka po Stanisława Leszczyńskiego. Część grobów znajduje się w nawie głównej i bocznych, część w kryptach pod katedrą. Można tu także zobaczyć insygnia wyjęte z grobu królowej Jadwigi. W Kryptach spoczywają ponadto poeci Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, wodzowie Władysław Sikorski, Tadeusz Kościuszko i Józef Poniatowski, prezydent Lech Kaczyński z żoną oraz biskupi krakowscy.

Na wieży katedry umieszczony jest odlany w 1520 r. Dzwon Zygmunt, który oznajmia najważniejsze chwile w historii Polski. Katedra ma także udostępniony do zwiedzania skarbiec ze zbiorami dzieł sztuki sakralne, przedmiotów liturgicznych, pamiątek po polskich królach oraz regaliów królewskich.

Zgłoś błąd

Katedra Wawelska - galeria zdjęć

Katedra Wawelska na mapie

Katedra Wawelska cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Katedra Wawelska

Warto wiedzieć

Więcej informacji