Kościół Franciszkanów w Krakowie

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980
Herb
Herb Krakowa

Kościół Franciszkanów w Krakowie - opis atrakcji

Kościół św. Franciszka z Asyżu w kompleksie klasztornym franciszkanów znajduje się przy Starym Mieście w Krakowie, w pobliżu ulicy Grodzkiej. W jego sąsiedztwie znajdują się zabudowania kurii krakowskiej, gdzie znajduje się słynne okno papieskie.

Klasztor franciszkanów w Krakowie został założony w 1236 r. Pierwotny kościół został przebudowany w drugiej połowie XIII w. na polecenie Bolesława Wstydliwego i w zamyśle miał służyć jako mauzoleum księcia i jego żony Kingi. Druga rozbudowa w stylu dojrzałego gotyku miała miejsce w XV w. Powstała w ten sposób bryła, którą można oglądać do dziś. Jest to jednonawowy, gotycki kościół z transeptem oraz trzema kaplicami bocznymi wzniesiony z cegły i przylegający do zabudowań klasztornych.

Wnętrze kościoła ma wystrój pochodzący z drugiej połowy XIX w. Zostało stworzone przez krakowskich artystów po pożarze z 1850 r. Projekty do witraży, w tym słynnego witraża Bóg Ojciec stworzył Stanisław Wyspiański. Na ścianach prezbiterium i transeptu znajdują się także jego polichromie. Malowidła w nawie namalował z kolei Tadeusz Popiel, a Jan Matejko wykonał projekt płytę z sylwetką księcia Bolesława Wstydliwego umieszczoną przed ołtarzem głównym.

Zgłoś błąd

Kościół Franciszkanów w Krakowie - galeria zdjęć

Kościół Franciszkanów w Krakowie na mapie

Kościół Franciszkanów w Krakowie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Kościół Franciszkanów w Krakowie

Warto wiedzieć

Więcej informacji