Muzeum Narodowe w Krakowie

Kraków w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
759137
Powierzchnia
326,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 12
Współrzędne
N:50.064650
E:19.944980
Herb
Herb Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie - opis atrakcji

Muzeum Narodowe w Krakowie jest największą instytucją wystawienniczą miasta i jednym z najcenniejszych zbiorów sztuki w Polsce. Składa się z gmachu głównego oraz kilku oddziałów tematycznych, takich jak Dom Jana Matejki czy Muzeum Książąt Czartoryskich.

Gmach Główny Muzeum mieści ekspozycję broni i militariów, galerię rzemiosła artystycznego oraz Galerię Sztuki Polskiej XX w., gdzie zobaczyć można m.in. dzieła Olgi Boznańskiej „Dziewczynka z chryzantemami”, zbiory obrazów Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jana Cybisa, kartony witrażowe Stanisława Wyspiańskiego, a także zbiory prac twórców powojennych takich jak Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski czy Katarzyna Kobro.

Spośród oddziałów Muzeum, na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Książąt Czartoryskich, w zbiorach którego znajduje się jedyny w Polsce obraz Leonardo da Vinci, „Dama z gronostajem”, a także „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta czy „Krajobraz z wyspą skalistą” Petera Bruegla.

W Sukiennicach znajduje się należąca do Muzeum Narodowego Galeria Sztuki Polskiej XIX w., gdzie prezentowane są m.in. prace Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego i Władysława Podkowińskiego.

Oddziałem Muzeum jest też Pałac Biskupa Erazma Ciołka, w którym umieszczono Galerię Sztuki Dawnej Polski i Galerię Sztuki Cerkiewnej. Prezentowana jest tu m.in. słynna rzeźba Pięknej Madonny z Krużlowej, dzieła Wita Stwosza i jego uczniów, ołtarze, rzeźby i obrazy religijne z okresu średniowiecza, a także zbiory ikon. Oddziałami muzealnymi są też Dom Jana Matejki i Domu Józefa Mehoffera prezentujące życie i twórczość tych artystów.

Zgłoś błąd

Muzeum Narodowe w Krakowie - galeria zdjęć

Muzeum Narodowe w Krakowie na mapie

Muzeum Narodowe w Krakowie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Muzeum Narodowe w Krakowie

Warto wiedzieć

Więcej informacji