Nowy Pałac w Żywcu

Żywiec w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo śląskie
Liczba ludności
32056
Powierzchnia
50,54 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 33
Współrzędne
N:49.689167
E:19.205833
Herb
Herb Żywca

Nowy Pałac w Żywcu - opis atrakcji

Wybudowany w latach 1893-1895 pałac Habsburgów. Stoi w otoczeniu rozległego parku pałacowego. Jest to budowla neoklasycystyczna, dwukondygnacyjna z ozdobnym ryzalitem w centralnej części fasady. W początkach XX wieku Pałac został rozbudowany o skrzydło nakryte przeszklonym dachem. Właściciele rozpoczęli także urządzanie jego wnętrz, do czego zatrudnili krakowskich artystów, w tym Tadeusza Stryjeńskiego i Wojciecha Kossaka. Wnętrza ozdobiły dzieła polskiego malarstwa oraz wyroby rzemiosła artystycznego.

Po II wojnie światowej w pałacu miała siedzibę szkoła leśna, którą w 2013 roku przeniesiono do innego obiektu. Pałac został zwrócony Habsburgom na początku XXI wieku. Miasto użytkuje nadal większą jego część, między innymi na potrzeby muzealnego parku miniatur czy jako salę koncertową. W 2001 roku powróciła tu ostatnia potomkini żywieckich Habsburgów, Maria Krystyna, której wydzielono w pałacu mieszkanie. Mieszkała tu do swojej śmierci w 2012 roku. Okno jej mieszkania jest nadal dekorowane przez mieszkańców kwiatami.

Zgłoś błąd

Nowy Pałac w Żywcu - galeria zdjęć

Nowy Pałac w Żywcu na mapie

Nowy Pałac w Żywcu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Nowy Pałac w Żywcu

Miasta w pobliżu Nowy Pałac w Żywcu

Regiony w pobliżu Nowy Pałac w Żywcu

Więcej informacji