Ratusz Staromiejski w Toruniu

Ratusz Staromiejski w Toruniu w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Ratusz Staromiejski w Toruniu - opis atrakcji

Ratusz Staromiejski jest najważniejszym świeckim zabytkiem Torunia. Stoi na Rynku Starego Miasta i należy do najlepszych przykładów gotyckiej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie. Obecnie mieści się w nim główna siedziba Muzeum Okręgowego.
Budowlę wznoszono etapami w XIII i XIV w., a w późniejszych wiekach była kilkukrotnie przebudowywana. Jest to budynek na planie czworoboku, z wewnętrznym dziedzińcem i wieżą w typie znanych z miast flandryjskich wież strażniczych beffroi. W przeszłości na parterze ratusza znajdowały się kramy sukiennicze i chlebowe oraz waga miejska. Mieściła się tu także sala sądowa. Na piętrze obradowała Rada Miejska, a w Wielkiej Sali Mieszczańskiej odbywały się najważniejsze wydarzenia miejskie.
Wnętrze ratusza zachowało się do dziś w bardzo dobrym stanie. Można podziwiać gotyckie sklepienia i stropy, zdobione portale drzwiowe, a także zwiedzić sklepione, gotyckie piwnice. W budynku prezentowane są zbiory sztuki gotyckiej oraz rzemiosła artystycznego.

Zgłoś błąd

Ratusz Staromiejski w Toruniu - galeria zdjęć

Ratusz Staromiejski w Toruniu na mapie

Ratusz Staromiejski w Toruniu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Ratusz Staromiejski w Toruniu

Miasta w pobliżu Ratusz Staromiejski w Toruniu

Regiony w pobliżu Ratusz Staromiejski w Toruniu

Więcej informacji