Ruiny zamku w Ojcowie

Ojców w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
235
Powierzchnia
9,71 km2
Nr. kierunkowy
12
Współrzędne
N:50.210000
E:19.82944450

Ruiny zamku w Ojcowie - opis atrakcji

Ruiny zamku wybudowanego w XIV w. nad doliną Prądnika na polecenie Kazimierza Wielkiego. Zamek wchodził w skład tak zwanych Orlich Gniazd czyli warowni, które broniły pogranicza Polski i Śląska.

Zamek zbudowano w drugiej połowie XIV w., ale naukowcy przypuszczają, że na tym miejscu istniała wcześniej ufortyfikowana osada kultury łużyckiej. Kazimierz Wielki nazwała zamek i utworzoną przy nim wieś Ociec, na pamiątkę swego ojca, Władysława Łokietka, który znalazł schronienie w okolicznych lasach.

Początkowo zamek ojcowski był własnością królewską, ale z czasem został sprzedany w ręce rodzin rycerskich. W ciągu prawie 400 lat jego funkcjonowania przewinęło się przez niego kilkanaście możnych rodzin z Małopolski. Początkowo warownia obronna zmieniła się z czasem w rezydencję. Podupadać zaczęła na początku XIX w. Rozbierana w celu pozyskania materiałów do budowy, nieremontowana popadła w ruinę. Do naszych czasów przetrwała część obwarowań, obniżona wieża, brama wjazdowa oraz częściowo odbudowany budynek mieszkalny. W bramie znajduje się niewielka wystawa poświęcona historii zamku.

Zgłoś błąd

Ruiny zamku w Ojcowie - galeria zdjęć

Ruiny zamku w Ojcowie na mapie

Ruiny zamku w Ojcowie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Ruiny zamku w Ojcowie

Miasta w pobliżu Ruiny zamku w Ojcowie

Regiony w pobliżu Ruiny zamku w Ojcowie

Warto wiedzieć

Więcej informacji