Schronisko PTTK „Murowaniec”

Schronisko PTTK „Murowaniec” w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Schronisko PTTK „Murowaniec” - opis atrakcji

Każdy, kto choć raz odwiedził Halę Gąsienicową, z pewnością słyszał o „Murowańcu”. Schronisko położone jest na wysokości 1500 m n.p.m i rocznie przyciąga tłumy turystów. Co prawda dotarcie w te piękne okolice może być nieco trudne dla osób będących w Tatrach po raz pierwszy, ale naprawdę warto!
Budynek został wzniesiony w latach 1921 – 1925 przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Przy wejściu znajduje się wmurowana tablica, poświęcona pamięci Adama Asnyka. W balustradzie schodów zadziwiają gości swastyki, umieszczone po części ku upamiętnieniu Mieczysława Karłowicza oraz Walerego Eljasza – Radzikowskiego (brzmi to dość dziwnie, ale był to ulubiony symbol artystów). Górale nazywają je „krzyżykiem niespodzianym”.
W pobliży schroniska znajdują się aż cztery szlaki: żółty (przez Dolinę Jaworzynki oraz z Kasprowego Wierchu), niebieski (przez Boczań), zielony (z Wierchporońca) oraz czarny (z Brzezin). Dzięki temu „Murowaniec” jest miejscem odpoczynku dla turystów wracających z różnych części Tatr. Oferuje on aż 116 miejsc noclegowych (pokoje 2-, 3-, 4-, 5-, 6-, 8-, 10- i 12- osobowe), a także bufet i pośrednictwo pocztowe. Miejsce to w ciągu dnia odwiedzają różni goście, ale wieczorem pozostają tylko prawdziwi miłośnicy gór. Wspólne wieczory, opowiadania o zdobytych szczytach i wymienianie doświadczeń…. A naprawdę jest o czym opowiadać! To właśnie z „Murowańca” wyrusza się na podbój Orlej Perci.

Zgłoś błąd

Schronisko PTTK „Murowaniec” - galeria zdjęć

Schronisko PTTK „Murowaniec” na mapie

Dane kontaktowe

(18) 20 126 33 murowaniec@e-tatry.pl www.murowaniec.e-tatry.pl

Schronisko PTTK „Murowaniec” cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Schronisko PTTK „Murowaniec”

Regiony w pobliżu Schronisko PTTK „Murowaniec”

Więcej informacji