Stawy Echo w Zwierzyńcu

Zwierzyniec (powiat zamojski) w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo lubelskie
Liczba ludności
3353
Powierzchnia
6,19 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 84
Współrzędne
N:50.614040
E:22.975120
Herb
Herb Zwierzyńca

Stawy Echo w Zwierzyńcu - opis atrakcji

Stawy Echo są kompleksem czterech sztucznych stawów powstałych przez budowę jazów na potoku Świerszcz w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie największy z nich wykorzystywany jest częściowo na cele rekreacyjne.

Stawy znajdują się na obrzeżach Zwierzyńca, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na ich brzegach często można zobaczyć pasące się stada koników polskich. Najlepszym miejscem do ich obserwacji jest wieża widokowa znajdująca się przy drodze, nad brzegiem stawów.

Ze względu na swój sztuczny charakter Stawy Echo są zbiornikami sezonowymi. Zwykle napełniane są na wiosnę, a spuszczane w listopadzie. Ich powstawanie uzależnione jest też od ilości wody płynącej potokiem Świerszcz. W suchych latach zdarzało się, że nawet w lecie pozostawały one niemal wyschnięte.

Do czasów wybudowania Zalewu Rudka największy ze Stawów Echo był głównym kąpieliskiem w Zwierzyńcu. Dziś także działa tu plaża, a przy odpowiednim stanie wody możliwa jest też kąpiel. W lesie na brzegu zbiornika wytyczone są ścieżki spacerowe i do nordic walkingu, a na skarpie znajduje się platforma widokowa.

Zgłoś błąd

Stawy Echo w Zwierzyńcu - galeria zdjęć

Stawy Echo w Zwierzyńcu na mapie

Stawy Echo w Zwierzyńcu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Stawy Echo w Zwierzyńcu

Miasta w pobliżu Stawy Echo w Zwierzyńcu

Regiony w pobliżu Stawy Echo w Zwierzyńcu

Więcej informacji