Jezioro Winnipeg

Jezioro Winnipeg
Autor: NormanEinstein, Licencja: CC-BY-SA

Jezioro Winnipeg jest jednym z największych jezior w Ameryce Północnej. Swoją wielkością wyprzedza nawet Jezioro Ontario położone w przecież w Krainie Wielkich Jezior. Winnipeg znajduje się w prowincji Manitoba w środkowej Kanadzie. Nie jest może znaną turystyczną destynacją, ale dla mieszkańców Manitoby i całej centralnej Kanady jest bardzo popularnym miejscem na urlop.

Najbardziej popularne plaże nad Jeziorem Winnipeg znajdują się nad jego południowymi brzegami. To zrozumiałe, ponieważ jezioro położone jest już w klimacie umiarkowanym i na północy jest po prostu chłodniej. Na sporty wodne nadaje się w sam raz. Nie jest za głębokie (około 18 metrów), więc woda w nim nagrzewa się dość szybko.

Jezioro ma ponad 400 kilometrów długości. To jak od Tatr po Warszawę. Jednocześnie jest relatywnie wąskie. Rozciągnięte jest z południa na północ, a wiatry tu wieją przede wszystkim południowe. Powoduje to dość ciekawe zjawisko, które zauważyli już mieszkający tu kiedyś Indianie. Otóż wiatry te, gdy wieją stale, spychają wodę z południowych części jeziora na północne. Efekt jest zaskakujący: w ciągu dnia poziom wody na południu może się obniżyć nawet o metr i o tyle samo podwyższyć na północy. Nie zdziwcie się więc, jeśli będziecie mieli okazję odpoczywać na południowych plażach Jeziora Winnipeg i jednego dnia w danym miejscu będziecie mieli wodę po piersi a drugiego zaledwie po kostki. Zresztą minie kilka godzin i wszystko wróci no normy.

Turystyka nad Winnipeg mogłaby się rozwijać szybciej, niestety na drodze stoją problemy ekologiczne tego wielkiego zbiornika wodnego. W 2013 Globalna Fundacja Natury uznała to jezioro za zagrożone. Zmaga się ono z nadmiarem fosforu. Jeśli jego wzrost nie zostanie zatrzymany, fosfor w wodach jeziora może stać się szkodliwy dla człowieka. Okresowo również jezioro przeżywa atak glonów i po prostu zakwita. Władze Kanady jednak bardzo dbają o kwestie ekologiczne szczególnie w interiorze, czyli tam, gdzie natura przez człowieka nie została jeszcze zniszczona. Czyli również nad Jeziorem Winnipeg.

Jezioro Winnipeg poza turystycznym ma ogromne znaczenie gospodarcze i to od czasów, gdy dotarli tu pierwsi europejscy koloniści: francuscy i angielscy. Kiedyś leżało na szlaku handlu futer, w którym cechowała Kompania Zatoki Hudsona. Zresztą miejscowe muzea w miastach położonych nad jeziorem będą nam o tym przypominać. Obecnie zaś jezioro daje pracę tysiącom ludzi utrzymującym się z rybołówstwa: jest bowiem bardzo zasobne w ryby. Jeśli będziesz tu wędkował, prawdopodobnie złapiesz… karpia. Te ryby są bardzo rozpowszechnione w Winnipeg.

Nad Jeziorem Winnipeg nie ma dużych miast, ale pamiętajmy, że na południe od jeziora położone jest największe miasto tej części Kanady, nazywające się zresztą tak samo, jak jezioro. A w nim znajdziemy sporo ciekawej zabudowy z początków XX wieku, w tym stary ratusz miejski.

Atrakcje nad Jeziorem Winnipeg:
Plaże na południu
Sporty wodne
Wędkarstwo
Żegluga nad jeziorem
Miejscowe nieduże miasteczka

Zobacz też

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński, do którego uchodzi Odra (nie jest on estuarium, czyli rozszerzonym jej ujściem,...
Zalew Szczeciński

Morze Wewnętrzne

Japonia od wieków pociąga mieszkańców Starego Kontynentu swoja egzotyką i malowniczością. Nawet dziś, gdy...
Morze Wewnętrzne

Morze Czerwone

Wciśnięte między Afrykę a Azję Morze Czerwone to akwen znany turystom z całego świata....
Morze Czerwone

Rzeka Don

Don to jedna z głównych rzek europejskiej części Rosji. Ma swoje źródła na Wyżynie...
Rzeka Don

Monserrate

Monserrate to olbrzymich rozmiarów góra wznosząca się w centrum stolicy Kolumbii, Bogocie. Posiada ona...
Monserrate

Jezioro Michigan

Amerykanie lubią szczycić się posiadaniem wszystkiego co największe, najlepsze i bezkonkurencyjne w skali światowej....
Jezioro Michigan