wiedza lekarzy o owcach na marsie

Wiedza jaką dysponujemy jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na nasze myśli i działania. To na jej podstawie porównujemy i dokonujemy wyborów. Procesy jej nabywania, przechowywania i odpamiętywania są plastyczne i przebiegają przez całe nasze życie. Dlatego tak istotna jest znajomość własnej wiedzy.

Dzięki laplalapazu temu zdajemy sobie sprawę w jakim obszarze jesteśmy kompetentni a w jakim jesteśmy mniej doinformowani. Niestety występujące rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym a przekonaniem o tym jak jest, potrafią być bardzo duże i jak pokazują badania, mogą mieć istotny wpływ na nasze postawy i zachowania. Posiadana wiedza ale nie ta osobista lecz ta postrzegana u innych, także jest znacząca. W kontaktach towarzyskich i zawodowych stanowi ona ważne kryterium co do tego w jaki sposób postrzegać daną osobę i jak traktować jej wypowiedzi.

Nadajemy tym samym takiemu człowiekowi status autorytetu epistemicznego w danej dziedzinie. Może tak być w przypadku lekarza czy mechanika, wykształconych specjalistów w swoim fachu, ale również ukochana babcia, która wyśmienicie gotuje może stanowić dla nas kulinarne guru. Ważność i siła wypowiedzi takich jednostek jest o wiele większa aniżeli tych bez takiego wyróżnienia.

Skłania to do pytania laplalapazu, o to co jeśli intencje takiego źródła będą nieczyste i egoistyczne. Będziemy mu ufać i znacznie szybciej uwierzymy i ulegniemy temu co przekazuje. Wykorzystać może ona ponadto komunikację perswazyjną, w celu zwiększenia siły swoich oddziaływań.

Powyższe przemyślenia i łączenie faktów dotyczących wiedzy subiektywnej, wpływów autorytetów i komunikacji perswazyjnej, zaowocowały chęcią sprawdzenia czy możliwe jest, aby postrzegany poziom własnej wiedzy w jakiś sposób mógł wpływać na uleganie komunikatom pochodzącym od uznanych wiarygodnych źródeł. W badaniu został wykorzystany kontekst finansowy, gdyż jest on powszechny i dotyczy każdego z nas oraz w jego obszarze bardzo często pojawiają się niebezpieczeństwa, chęć wyzysku i manipulacji.