Aleksandria

Aleksandria w pigułce

Kraj
Egipt
Liczba ludności
4110015
Powierzchnia
2679 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:31.200092
E:29.918739
Herb
Herb Aleksandrii

Co warto zobaczyć w Aleksandrii?

Aleksandria jest drugim co do wielkości miastem leżącym w Egipcie. Położona na brzegu Morza Śródziemnego stanowi równocześnie największy port kraju. Znajduje się tutaj siedziba władz muhafazatu aleksandryjskiego. Często określana bywa mianem kulturalnej stolicy Egiptu. Stanowi ważny ośrodek przemysłowy, usługowy i handlowy, a przede wszystkim turystyczny.

Miasto prawdopodobnie założone zostało przez Aleksandra Macedońskiego w IV w. p.n.e – niektóre źródła sugerują, że Aleksander przyczynił się jedynie do rozwoju miasta, które nazwę zyskało od jego imienia. W czasie trwania rządów Ptolemeuszy w Aleksandrii znajdowała się stolica Egiptu, za panowania Rzymian z kolei siedziba władz prowincji. Aleksandria należała do jednego z czterech największych ośrodków chrześcijaństwa w basenie Morza Śródziemnego, zaraz obok Antiochii, Konstantynopola i Rzymu. Uznawana była za stolicę Egiptu przez blisko tysiąc lat, aż do roku 641 naszej ery – wtedy to kraj został podbity przez muzułmanów. W kolejnych wiekach, po przeniesieniu stolicy do Kairu, stopniowo traciła na znaczeniu. Ponownie odzyskała swą pozycję dopiero w czasach nowożytnych.

Ze starożytnej Aleksandrii pochodziło wielu znanych i cenionych do dzisiaj osobistości, m.in. Archimedes, Euklides czy Klaudiusz Ptolemeusz.

Zgłoś błąd

Dzielnice Aleksandrii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Aleksandrii

Warto wiedzieć

W okolicy Aleksandrii

Miasta w pobliżu Aleksandrii

Aleksandria - galeria zdjęć

Aleksandria w pigułce

Kraj
Egipt
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
4110015
Powierzchnia
2679 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:31.200092
E:29.918739

Aleksandria - więcej informacji