Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
2200
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.394722
E:20.105

Co warto zobaczyć w Białce Tatrzańskiej?

W województwie małopolskim, powiecie tatrzańskim nad rzeką Białką leży mała wieś podhalańska zwana Białką Tatrzańską. Zamieszkuje ją ok. 2200 mieszkańców, ale w okresie letnim i zimowym odwiedzają ją tłumnie turyści. Zdarza się, że ich liczba sięga nawet 7 tysięcy! Często liczba gości jest trzy razy większa niż ludności zamieszkującej Białkę.

Założenie Białki Tatrzańskiej orientacyjnie datuje się na lata 1616 – 1618. Obecnie jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych miejscowości w okolicy Tatr. – Południowa jej część graniczy z doliną Tatr Bielskich. Wielu przyjezdnych zatrzymuje się tu, gdyż wieś jest idealnie przystosowana do uprawiania sportów zimowych. W Białce znajdują się aż 3 ośrodki narciarskie: Kotelnica Białczańska, Wyciąg Narciarski Bania oraz Wyciąg Narciarski Kaniówka. Pierwszy z nich uplasował się nawet na szczycie rankingu portalu Onet.pl na Najlepszy Ośrodek Narciarski w Polsce! Oprócz narciarstwa w Białce Tatrzańskiej istnieje możliwość uprawiania ekstremalnych sportów wodnych (np. kajakarstwa górskiego) oraz paralotnictwa. Tutejsza rzeka Białka, służy często kajakarstwu górskiemu oraz spływom pontonowym. Największą popularnością jednak cieszą się, otwarte w 2011 r., termy. Oferują gościom wiele wodnych atrakcji, SPA, sauny oraz restaurację.

Warto także odwiedzić Białkę również ze względu na znajdujące się tu zabytki. Najchętniej odwiedzany jest drewniany Kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza. – Należy on do przebiegającego przez terytorium miejscowości Szlaku Architektury Drewnianej. Wszyscy miłośnicy takich konstrukcji mogą zobaczyć w pobliżu Białki wiele innych okazów.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Białce Tatrzańskiej

Warto wiedzieć

W okolicy Białki Tatrzańskiej

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Białki Tatrzańskiej

Miasta w pobliżu Białki Tatrzańskiej

Białka Tatrzańska - galeria zdjęć

Białka Tatrzańska w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2200
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.394722
E:20.105

Białka Tatrzańska - więcej informacji