Biecz

Biecz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
4573
Powierzchnia
17,71 km2
Nr. kierunkowy
+48 13
Współrzędne
N:49.731944
E:21.2625
Herb
Herb Biecza

Co warto zobaczyć w Bieczu?

Małe, bo liczące ok. 5 tysięcy mieszkańców, miasto znajduje się na jednym ze wzgórz Podgórza Karpackiego w województwie małopolskim. „Perła Podkarpacia” lub też inaczej „mały Kraków”, bo tak właśnie często nazywany jest Biecz, leży nad rzeką Ropą. Brzmi to tym ciekawiej, że faktycznie na tych terenach znajdują się złoża ropy naftowej. Jeszcze w XVI w. było to największe miasto w Polsce! Obecnie sławę przynosi mu jego historia, zabytki oraz urokliwe położenie. Patronką Biecza jest św. Jadwiga Andegaweńska. Do dzisiejszych czasów przetrwało wiele legend związanych z nią oraz miastem.
Historia „małego Krakowa” jest niezwykle ciekawa. Warto ją poznać, zanim wybierzemy się na wycieczkę w ten rejon. Na początku wieku XIV Biecz pełnił funkcję stolicy Polski, kiedy to swoją siedzibę miał w mieście Władysław Łokietek. Niestety duże zniszczenia spowodował m.in. potop szwedzki, a jeszcze większe I rozbiór Polski. Ponowny rozkwit Biecz przeżył po II wojnie światowej.
W mieście funkcjonuje Kościół Katolicki oraz zbór Świadków Jehowy.
Wybierając się na wycieczkę do Biecza, powinniśmy odwiedzić licznie znajdujące się tu cmentarze oraz pomniki. W okolicy miasta ulokowane są także inne miejscowości, proponujące turystom wiele rozrywek i atrakcji turystycznych oraz historycznych. W tym celu wszyscy zainteresowani udają się chociażby do Tarnowa, Jasła, Krosna czy Gorlic.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bieczu

W okolicy Biecza

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Biecza

Miasta w pobliżu Biecza

Biecz - galeria zdjęć

Biecz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
4573
Powierzchnia
17,71 km2
Nr. kierunkowy
+48 13
Współrzędne
N:49.731944
E:21.2625

Biecz - więcej informacji